Chińska lekcja

Dziś z chińskiej gospodarki napłynęły absolutnie rewelacyjne dane. Jednocześnie sytuacja na rynkach jest najgorsza od kilku tygodni. Czyżby to była lekcja dla rynków globalnych?

Publikacja: 15.03.2021 09:15

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Foto: materiały prasowe

W lutym produkcja w Chinach wzrosła o 35,1% r/r, inwestycje o 35%, zaś sprzedaż detaliczna o 33,8% r/r. Te dane wyglądają na niewiarygodne, ale trzeba pamiętać, że luty 2020 to lockdown i mocny spadek aktywności gospodarczej – wzrost nastąpił zatem z wyjątkowo niskiej bazy. Tym niemniej dane okazały się mocniejsze od oczekiwań i wpisują się w obraz, w którym Chiny dość szybko poradziły sobie z problemem pandemii. Tymczasem na rynkach nie ma euforii. Chińskie giełdy rozpoczęły rok od bardzo mocnych wzrostów, ale w ostatnim czasie dominują spadki. W Państwie Środka polityka pieniężna prowadzona jest w dość mało transparentny sposób, jednak władze od jakiegoś czasu wskazywały na zacieśnienie po to, aby ukrócić spekulację na rynku nieruchomości i postawić na bardziej długofalowy wzrost.

Czy taki scenariusz rozegra się też na rynkach globalnych? W USA z pewnością myślenie długofalowe mocno szwankuje i tu Fed bardziej może być zmuszony do zmiany polityki, jeśli inflacja znacząco przyspieszy. Tego jednak nie dowiemy się przynajmniej do wiosny, dlatego posiedzenie w tym tygodniu (środa) będzie bardzo ciekawe. Czy Fed zaryzykuje i wspomni o kontroli krzywej dochodowości (YCC), aby obniżyć rentowności? W ubiegłym tygodniu mieliśmy odbicie na wsparć na wielu rynkach mocno reagujących na wzrost rentowności – złoto, EURUSD, Nasdaq. Jeśli jednak odbicie ma być trwałe Fed musiałby „pomóc".

W poniedziałkowy poranek obserwujemy mieszane nastroje i lekko słabnącego złotego. O 9:10 euro kosztuje 4,5831 złotego, dolar 3,8411 złotego, frank 4,1331 złotego, zaś funt 5,3507 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?