Szacowana wartość globalnego rynku gier wideo wyniosła w 2023 roku 196 mld dolarów i była o 10 mld dolarów wyższa niż łączne wydatki na streaming wideo (114 mld dol.), muzyki (38 mld dol.) oraz bilety do kina (34 mld dol.). Eksperci prognozują dalszy rozwój rynku gier.
- Liczba użytkowników gier nadal rośnie i dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Bez wątpienia o przyszłości rynku zdecydują młodzi gracze, którzy spędzają na tej formie rozrywki najwięcej czasu - uważa Paweł Szreder, partner w warszawskim biurze Bain & Company.
Jakie są prognozy dla rynku gier?
W Polsce działa ponad czterysta firm zajmujących się grami. Podmioty te zatrudniają łącznie kilkanaście tysięcy osób. Zdecydowaną większość przychodów osiągają ze sprzedaży zagranicznej. Największymi rynkami gier są USA i Chiny.
Z badania Bain & Company wynika, że 52 proc. ankietowanych regularnie korzysta z gier. Eksperci sugerują, żeby studia w swoich strategiach nie ignorowały osób w wieku 45+, z których 31 proc. to gracze, jednak podkreślają dominującą rolę młodszego pokolenia. W grupie wiekowej 2-18 lat aż 80 proc. korzysta z gier i na tej aktywności spędza około 30 proc. czasu przeznaczonego na rozrywkę. Osoby w wieku 13-17 lat przeznaczają na gry średnio 9,5 godziny tygodniowo, natomiast gracze powyżej 45 roku – 2,5 godziny.
- Już w badaniu sprzed dwóch lat zaobserwowaliśmy, że młodsi gracze wolą spędzać czas z przyjaciółmi za pośrednictwem technologii niż w świecie rzeczywistym. Nic się pod tym względem nie zmieniło, nadal taką deklarację składa około połowa młodszych graczy mimo końca pandemii i lockdownów – podkreśla Szreder.