Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 13:46 Publikacja: 08.08.2023 21:00
Foto: Adobestock
Strumień danych o pacjentach wypływa ze szpitali i placówek medycznych szerokim strumieniem. – Skala problemu powoli wymyka się spod kontroli – mówią nam eksperci firmy Check Point. I dodają, że Polska oraz jej placówki zdrowia niestety coraz częściej pojawiają się na mapie celów.
Szpitale, kliniki, przychodnie to dziś łakomy kąsek dla cyberwłamywaczy – są słabo zabezpieczone, a dysponują informacjami, które na czarnym rynku warte są fortunę. Nic dziwnego, że – jak pokazują statystyki Ministerstwa Cyfryzacji – nad Wisłą liczba zgłoszonych ataków internetowych na tego typu placówki w ciągu roku wzrosła trzykrotnie. Eksperci Check Point ujawniają, że na świecie w 2022 r. ten wzrost również nastąpił, ale był niższy – odnotowano skok o 74 proc. Analizy izraelskiej firmy wskazują, że służba zdrowia od początku br. jest najczęściej uderzanym sektorem ze średnio 1800 atakami tygodniowo na pojedynczą instytucję. – Ataki na instytucje opieki zdrowotnej mogą być szczególnie niebezpieczne dla stabilności życia społecznego. To nie tylko obawa o dane pacjentów, lecz o systemy komunikacji pomiędzy placówkami zdrowia, logistyki i rozmieszczania chorych w szpitalach – ostrzega Wojciech Głażewski, szef Check Point w Polsce.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Rynek liczył na dystrybucję gotówki do akcjonariuszy. Raczej do niej nie dojdzie. Akcje tanieją, choć w wynikach producenta gier widać poprawę, a perspektywy dla biznesu na 2025 r. są dobre.
Kosmiczna grupa wydzieli segment kwantowy do nowej spółki. Akcjonariusze dostaną jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jej długofalowym celem jest osiągnięcie pozycji lidera rynku w UE.
Trzy nazwiska dominują w kuluarowych dyskusjach na temat tego, kto będzie następnym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. A zmiana już niedługo.
Rośnie liczba ataków hakerskich na jednostki administracji publicznej. To szansa dla prywatnych firm, takich jak Orange Polska.
Kurs akcji telekomu rośnie przed decyzją akcjonariuszy o dywidendzie i wynikami kwartalnymi. Pomagać może mu też nadzieja na rekompensaty kosztów zmiany dostawców.
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Rośnie liczba ataków hakerskich na jednostki administracji publicznej. To szansa dla prywatnych firm, takich jak Orange Polska.
Z badania „Mobilny portret Polaka” Banku Millennium wynika, że respondenci oceniają swoje poczucie bezpieczeństwa w internecie średnio na 3,5 (w pięciostopniowej skali). Mimo że 47 proc. z nich czuje się w sieci bezpiecznie, to aż 35 proc. porusza się po internecie z dozą niepewności, a co dziesiąty badany nie czuje się bezpiecznie.
Zgodnie z założeniami strategii cyfryzacji państwa do 2035 r. wszystkie podmioty realizujące zadania publiczne mają wykorzystywać elektroniczne systemy zarządzania dokumentami, a prowadzone sprawy załatwiać wyłącznie cyfrowo. Żeby tak się stało, droga jeszcze daleka.
Wielka inwestycja Microsoftu w Polsce w 2026 r. Wszystko zależy jednak od tego, jak szybko zostaną wykorzystane budowane obecnie moce obliczeniowe – mówi Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu.
W ubiegłym roku Polacy zastrzegli w bankach aż 150,7 tys. utraconych dokumentów tożsamości. Statystycznie do bazy trafiało codziennie 413 dokumentów zastrzeżonych z powodu ich kradzieży lub zagubienia.
Cyberprzestępcy twierdzą, że zdobyli dostęp do systemów, kodów gier i danych osobowych pracowników Big Cheese Studio. Żądają 100 tys. zł okupu w kryptowalutach. Zarząd uspokaja: kody nie wyciekły, są zabezpieczone offline.
2024 r. był rekordowy pod względem wyłudzeń. O ile rok wcześniej CERT Polska zarejestrował 80 tys. takich unikalnych incydentów, o tyle w ub.r. tyle było już zgłoszonych do końca września. To i tak nie jest pełna liczba.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas