Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 13:54 Publikacja: 08.06.2023 21:00
Foto: Lam Yik Fei/Bloomberg
Chińskie marki smartfonów od lat były nad Wisłą popularne – to sprzęt głównie z niższej półki, ale zachowujący dobrą relację jakości do ceny. Prawdziwymi „królami” rynku są Xiaomi i Huawei, kiedyś Polacy chętnie kupowali np. aparaty ZTE i Honor, a wciąż często sięgają po sprzęt z logo Motorola (to marka należąca obecnie do Lenovo). Swoje miejsce znalazły w naszym kraju również brandy grupy BBK: OnePlus, Realme, Oppo i Vivo. Ten ostatni jednak właśnie opuszcza nasz rynek. Choć debiutował tu niecałe trzy lata temu z rozmachem (logo marki zagościło na kombinezonach skoczków narciarskich), to nie przetrwał próby czasu. Autoryzowany dystrybutor marki wstrzymał działalność, ale centrala firmy zapewnia, że użytkownicy tego sprzętu otrzymają wsparcie, kompleksową obsługę i aktualizację oprogramowania. Vivo nie zdradza powodów ucieczki, ale nieoficjalnie mówi się, że to pokłosie sądowej batalii z Nokią. Poszło o naruszenie praw patentowych w zakresie połączeń 4G i 5G. Chińczycy przegrali w niemieckim sądzie – doszło do zakazów rynkowych w tym kraju – zarówno dla Vivo, jak i Oppo. A podobne rozprawy toczą się już w innych krajach UE.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Rynek liczył na dystrybucję gotówki do akcjonariuszy. Raczej do niej nie dojdzie. Akcje tanieją, choć w wynikach producenta gier widać poprawę, a perspektywy dla biznesu na 2025 r. są dobre.
Kosmiczna grupa wydzieli segment kwantowy do nowej spółki. Akcjonariusze dostaną jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jej długofalowym celem jest osiągnięcie pozycji lidera rynku w UE.
Trzy nazwiska dominują w kuluarowych dyskusjach na temat tego, kto będzie następnym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. A zmiana już niedługo.
Rośnie liczba ataków hakerskich na jednostki administracji publicznej. To szansa dla prywatnych firm, takich jak Orange Polska.
Kurs akcji telekomu rośnie przed decyzją akcjonariuszy o dywidendzie i wynikami kwartalnymi. Pomagać może mu też nadzieja na rekompensaty kosztów zmiany dostawców.
Cyberbezpieczeństwo zdominowało priorytety działów IT polskich przedsiębiorstw – wynika z badań. Cenione są też projekty chmurowe oraz te związane z systemami sztucznej inteligencji. Tyle że wobec tych ostatnich menedżerowie wciąż są wyjątkowo ostrożni.
Zbliża się nadzwyczajne walne zgromadzenie technologiczno-analitycznej firmy Brand24. Nowy strategiczny inwestor chce wycofać spółkę z giełdy, ale brakuje mu akcji. Czy mniejszościowi akcjonariusze dadzą się przekonać? Mamy stanowisko.
Technologiczna spółka ma umowę z Rabobankiem. – Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 wydają się potwierdzać zwrotny moment w komercjalizacji naszej platformy - mówi prezes Paweł Wieczyński.
Marcin Kuśmierz zastąpi Roya Perticucciego na stanowisku prezesa Allegro. Jakie ma plany?
Informatyczna spółka mocno poprawiła przychody i zyski. Zredukowała też zadłużenie. Zapowiada rozwój organiczny i przejęcia.
Noble Securities wycenia akcję biotechnologicznej spółki na 59,8 zł. To oznacza aż 172-proc. potencjał wzrostowy względem obecnego kursu. Przecena była zbyt głęboka - oceniają eksperci.
Spółka wydzieli projekt badań nad kardioznacznikiem do nowej spółki. Akcjonariusze Synektika obejmą jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Obie firmy będą notowane na GPW.
Dwa miesiące temu wydawało się, że w biotechnologii już chyba gorzej być nie może. Jednak rzeczywistość okazała się odmienna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas