Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.01.2025 11:13 Publikacja: 18.01.2023 21:00
Foto: Adobe Stock
Operatorzy płatnej telewizji szykują się do sejmowej debaty o zmianach w prawie, czyli o tzw. lex pilot, rządowej wrzutce do projektu ustawy – Prawo komunikacji elektronicznej. Na zlecenie Polskiej Fundacji Wspierania Rozwoju Komunikacji Elektronicznej PIKSEL powstał w styczniu raport autorstwa znanej firmy doradczej Arthur D. Little. Opisujemy zawarte w nim szacunki jako pierwsi. Firma zastrzegła przy tym, że opiera się m.in. na dostarczonych jej przez PIKSEL informacjach.
Według Arthur D. Little w Polsce penetracja usługami płatnej telewizji (relacja liczby subskrypcji do liczby gospodarstw domowych) to już 88 proc., a udział w PKB tego sektora – o wartości szacowanej na 1,5 mld euro (prawie 7 mld zł) – wynosi 0,25 proc. Dane te raczej nie oznaczają, że 88 proc. domostw ma płatną telewizję, ponieważ dostępne są dane firmy badawczej Nielsen, zgodnie którymi w Polsce około 30 proc. gospodarstw domowych korzysta jedynie z bezpłatnej cyfrowej telewizji naziemnej. Aby odsetek ten spadł o ponad połowę, płatna oferta operatorów musiałaby zyskać w istotny sposób w okresie refarmingu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Studio szuka oszczędności. Pracę może stracić nawet 28 proc. zatrudnionych w grupie.
Creotech Instruments zawarł kolejną umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu będącego częścią misji kosmicznej polegającej na wykrywaniu tzw. śmieci kosmicznych z orbity okołoziemskiej.
Zakładamy, że w obecnym roku mocno przybliżymy się do osiągnięcia strategicznego celu, jakim jest posiadanie dwóch perspektywicznych i skalowalnych tytułów o dużym potencjale komercyjnym - zapowiada prezes Przemysław Błaszczyk.
Znaczenie nowych technologii rośnie. Widać to również na rynkach kapitałowych. Zdecydowana większość inwestorów private equity uważa, że generatywna AI oferuje więcej szans niż ryzyka dla ich portfeli. Ale wyzwań też jest sporo.
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2023 roku. Tylko jeden duży telekom miał dodatni wynik.
Technologiczna firma opublikowała szacunkowe dane za miniony kwartał. Najwyraźniej rynek spodziewał się, że będą lepsze.
W ubiegłym roku między sieciami mobilnymi Polacy przenieśli 1,51 mln numerów. To prawie o 50 tys. więcej niż w 2023 roku. Tylko jeden duży telekom miał dodatni wynik.
Cyfrowy Polsat zapłaci za pasmo 700/800 MHz najmniej, a to, że nie dla każdego będzie „po równo”, podbije cenę jednego bloku nawet do 463 mln zł. Taki scenariusz najważniejszego wydarzenia w branży telekomunikacyjnej w 2025 r. rozgrywa rynek kapitałowy.
Wystawiona na sprzedaż Nexera może przyciągnąć zainteresowanie m.in. Orange Polska i rozpocząć falę większych transakcji fuzji i przejęć w tym nowym sektorze rynku telekomunikacyjnego.
Po medialnej burzy dwie prywatne stacje telewizyjne w Polsce trafią na listę spółek, których sprzedaż może zablokować rząd.
Eksperci kilku czołowych biur maklerskich przedstawili strategie inwestycyjne na 2025 rok, wskazując jednocześnie faworytów wśród krajowych spółek.
Obniżki stóp procentowych, zyski ze sprzedaży energii i efekt automatycznych podwyżek cen usług telekomunikacyjnych to główne motory poprawy rezultatów sektora, na które zwracają uwagę inwestorów analitycy.
Znamy już dziesięć osób, które uzyskały awans do wielkiego finału naszej gry giełdowej. Ten odbędzie się już 4 grudnia na sali notowań GPW. Na zwycięzcę czeka 20 tys. zł i Hyundai Santa Fe na tydzień. Pozostali uczestnicy finału też zostaną nagrodzeni.
Z jednej strony mocne ruchy na giełdzie to szansa na ponadprzeciętne stopy zwrotu, ale z drugiej też i większe ryzyko inwestycyjne, z którym nie wszyscy są w stanie sobie poradzić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas