Intel Capital stawia na Polskę

Ramię inwestycyjne Intelu chce zwiększyć inwestycje w naszym regionie. Nowym dyrektorem inwestycyjnym został Maciej Żak, były wiceprezes Grupy Onet.pl

Aktualizacja: 12.02.2017 17:53 Publikacja: 17.09.2012 16:56

Intel Capital stawia na Polskę

Foto: AFP

Do dwóch polskich spółek w portfelu Intel Capital mają w ciągu najbliższym półroczu dołączyć kolejne rodzime firmy – zapowiadają przedstawiciele funduszu. Intel Capital to odpowiedzialne za globalne inwestycje i przejęcia ramię koncernu produkującego procesory, największy na świecie fundusz venture capital i private equity, który inwestuje w spółki technologiczne. Do tej pory przeznaczył na ich rozwój 10,6 mld dol. w 52 krajach.

- Mimo że sytuacja na rynku z powodu kryzysu nie jest najlepsza, my jesteśmy zdecydowani nadal zwiększać inwestycje w Polsce i naszym regionie – twierdzi Maciej Żak, nowo mianowany dyrektor inwestycyjny Intel Capital odpowiedzialny za region Europy Środkowo – Wschodniej.

- Intel Capital jest zainteresowany inwestycjami w tym regionie z dwóch powodów – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji Marcin Hejka, szef funduszu w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. – Po pierwsze, Europa Środkowo – Wschodnia, pomimo kryzysu, wciąż notuje wzrost gospodarczy dwukrotnie wyższy niż reszta Europy. Po drugie, Polska dysponuje najlepszymi na świecie inżynierami, a ten ogromny potencjał intelektualny wciąż nie do końca przekłada się na światowe sukcesy. My chcemy to zmienić.

To szansa dla młodych firm technologicznych, które stworzyły już swój produkt lub technologię i potrzebują zastrzyku gotówki na dalszy rozwój. Jednorazowa inwestycja Intela wynosi przeważnie od 1 mln dol. do 10 mln dol.

W ubiegłym roku fundusz zainwestował 526 mln dol., z czego ponad połowa - po raz pierwszy w historii – została ulokowana poza Stanami Zjednoczonymi. Około 7 proc. całej tej kwoty stanowią inwestycje w Europie Środkowo – Wschodniej.

Do tej pory Intel Capital dofinansował sześć spółek z naszego kraju, w tym Wirtualną Polskę, zanim została przejęta przez TP. Teraz wśród 400 aktywnych spółek w portfelu funduszu jest 25 firm z Europy Środkowo – Wschodniej, w tym rosyjski Yandex (właściciel wyszukiwarki o tej samej nazwie) czy czeski AVG (producent oprogramowania antywirusowego). W tej grupie znalazły się tylko dwie polskie spółki: InteliWISE (dostawca systemu wspomagającego obsługę klienta) i Wind Mobile (firma specjalizująca się w mobilnej rozrywce i marketingu).

-  Skala naszego zaangażowania w regionie wciąż rośnie, czego przejawem będzie zwiększenie liczby polskich spółek w naszym portfelu, które powinno nastąpić w ciągu najbliższych trzech – sześciu miesięcy – mówi Marcin Hejka.

Do sierpnia tego roku Intel Capital zainwestował na całym świecie 235 mln dol. Do końca roku ta suma powinna wzrosnąć do 400 mln dol.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje