Intel Capital stawia na Polskę

Ramię inwestycyjne Intelu chce zwiększyć inwestycje w naszym regionie. Nowym dyrektorem inwestycyjnym został Maciej Żak, były wiceprezes Grupy Onet.pl

Aktualizacja: 12.02.2017 17:53 Publikacja: 17.09.2012 16:56

Intel Capital stawia na Polskę

Foto: AFP

Do dwóch polskich spółek w portfelu Intel Capital mają w ciągu najbliższym półroczu dołączyć kolejne rodzime firmy – zapowiadają przedstawiciele funduszu. Intel Capital to odpowiedzialne za globalne inwestycje i przejęcia ramię koncernu produkującego procesory, największy na świecie fundusz venture capital i private equity, który inwestuje w spółki technologiczne. Do tej pory przeznaczył na ich rozwój 10,6 mld dol. w 52 krajach.

- Mimo że sytuacja na rynku z powodu kryzysu nie jest najlepsza, my jesteśmy zdecydowani nadal zwiększać inwestycje w Polsce i naszym regionie – twierdzi Maciej Żak, nowo mianowany dyrektor inwestycyjny Intel Capital odpowiedzialny za region Europy Środkowo – Wschodniej.

- Intel Capital jest zainteresowany inwestycjami w tym regionie z dwóch powodów – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji Marcin Hejka, szef funduszu w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. – Po pierwsze, Europa Środkowo – Wschodnia, pomimo kryzysu, wciąż notuje wzrost gospodarczy dwukrotnie wyższy niż reszta Europy. Po drugie, Polska dysponuje najlepszymi na świecie inżynierami, a ten ogromny potencjał intelektualny wciąż nie do końca przekłada się na światowe sukcesy. My chcemy to zmienić.

To szansa dla młodych firm technologicznych, które stworzyły już swój produkt lub technologię i potrzebują zastrzyku gotówki na dalszy rozwój. Jednorazowa inwestycja Intela wynosi przeważnie od 1 mln dol. do 10 mln dol.

W ubiegłym roku fundusz zainwestował 526 mln dol., z czego ponad połowa - po raz pierwszy w historii – została ulokowana poza Stanami Zjednoczonymi. Około 7 proc. całej tej kwoty stanowią inwestycje w Europie Środkowo – Wschodniej.

Do tej pory Intel Capital dofinansował sześć spółek z naszego kraju, w tym Wirtualną Polskę, zanim została przejęta przez TP. Teraz wśród 400 aktywnych spółek w portfelu funduszu jest 25 firm z Europy Środkowo – Wschodniej, w tym rosyjski Yandex (właściciel wyszukiwarki o tej samej nazwie) czy czeski AVG (producent oprogramowania antywirusowego). W tej grupie znalazły się tylko dwie polskie spółki: InteliWISE (dostawca systemu wspomagającego obsługę klienta) i Wind Mobile (firma specjalizująca się w mobilnej rozrywce i marketingu).

-  Skala naszego zaangażowania w regionie wciąż rośnie, czego przejawem będzie zwiększenie liczby polskich spółek w naszym portfelu, które powinno nastąpić w ciągu najbliższych trzech – sześciu miesięcy – mówi Marcin Hejka.

Do sierpnia tego roku Intel Capital zainwestował na całym świecie 235 mln dol. Do końca roku ta suma powinna wzrosnąć do 400 mln dol.

Technologie
Shoper: wejdziemy w 2025 rok z podniesionym czołem
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji
Technologie
Uchwały CD Projektu. Co widać między wierszami?
Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?