Rząd zainteresował się kursem akcji TP

Co jest powodem załamania się ważnej firmy giełdowej, czy procesy inwestycyjne, czy wytransferowanie kapitału – pyta wicepremier Janusz Piechociński po tym, jak kurs akcji Telekomunikacji Polskiej stopniał od października o ponad połowę. O sytuacji grupie działającej pod marką Orange rozmawiać miał z menedżerami telekomu.

Aktualizacja: 15.02.2017 04:10 Publikacja: 14.03.2013 12:02

Rząd zainteresował się kursem akcji TP

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

– Nasza rachunkowość musi bardzo silnie kontrolować różne formy wyprowadzania kapitału poprzez firmy globalne – powiedział wicepremier Janusz Piechociński w rozmowie z serwisem Newseria.pl.

Według niego, Ministerstwo Gospodarki zamierza zwiększyć kontrolę nad działalnością międzynarodowych firm, które zarabiają w Polsce. Niepokój resortu wzbudziły przedstawione w połowie lutego wyniki Telekomunikacji Polskiej (Orange Polska), które skutkowały spadkiem cen akcji spółki  o 40 proc.

Piechociński powiedział, że podczas targów CeBIT w Hanowerze w ubiegłym tygodniu doszło do spotkania przedstawicieli resortu z menadżerami PTK Centertel, operatorem sieci komórkowej Orange.

Według Newseria.pl spotkanie mogło dotyczyć trudnej sytuacji spółki.

W lutym, po opublikowaniu wyników TP za IV kwartał 2012 roku i obcięciu dywidendy o połowę, kurs akcji telekomu mocno spadł. W sumie od października ubiegłego roku, wycena giełdowa giganta spadła z ponad 16 zł za akcję do poniżej 7 zł dziś.

– To jest pytanie do zarządu w Polsce: co jest powodem załamania się ważnej firmy giełdowej, czy procesy inwestycyjne, czy wytransferowanie kapitału – powiedział Piechociński. Orange w blisko 50 proc. należy do France Telekom.

Jednocześnie Piechociński zapowiada, że jego resort będzie zwracał szczególną uwagę, by nie następowało osłabianie znaczenia polskich menadżerów w zarządzanych przez nich w Polsce spółkach-córkach.

– Pilnujemy bardzo mocno kapitału i tą drogą chcę zapewnić tych, którzy są w firmach globalnych czy europejskich, że minister gospodarki, ale też minister finansów są zainteresowani różnymi pozycjami w ich księgowości czy rachunkowości, bo wydaje się nie tylko, że polska rachunkowość musi bardzo silnie kontrolować różne formy wyprowadzania kapitału poprzez firmy globalne – wyjaśnia wicepremier.

Jego zdaniem na polskim rynku nie brakuje zdolnych menadżerów i pracowników, którzy mogliby z sukcesem realizować różnego rodzaju projekty.

Do wypowiedzi wicepremiera odniósł się rzecznik Grupy Orange, Wojciech Jabczyński.

-Telekomunikacja Polska (Orange Polska) jest spółką giełdową, która szczegółowo raportuje swoje wyniki finansowe. Wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi, w tym z Grupą France Telekom są ujawniane w naszym sprawozdaniu finansowym. Poprawność i rzetelność prezentowanych danych finansowych potwierdza opinia wydana przez niezależnego biegłego rewidenta - powiedział Jabczyński.

- Jesteśmy w pełni transparentni i spełniamy wszystkie wymogi w zakresie informacji, jakości relacji inwestorskich oraz ładu korporacyjnego. Dlatego wymienianie nas przez wicepremiera Janusza Piechocińskiego w kontekście kontrolowania transferów pieniędzy z Polski do spółek-matek jest zaskakujące - dodał.

Ocenił, że słabsze od oczekiwanych przez inwestorów rynek notowania giełdowe akcji TP, wynikają z aktualnej sytuacji rynkowej.

- Rynek telekomunikacyjny w Polsce przechodzi okres wojen cenowych i obniżek hurtowych stawek MTR, co ma bezpośredni wpływ na wyniki wszystkich operatorów. Słabszy czas dla telekomów nie jest tylko polską specyfiką. Trudny okres przeżywają najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w Europie. Telefonica, TeliaSonera, Telecom Italia, Telekom Austria i Swisscom obniżyły swoje prognozy finansowe za 2012 oraz ograniczają wypłatę dywidendy. KPN i Telekom Austria wręcz praktycznie zrezygnowały z przyznania akcjonariuszom dywidendy - skomentował rzecznik Orange.

Technologie
Asseco najdroższe od ćwierć wieku. Udany atak na 100 zł
Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami