Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kukurydza

Publikacja: 21.02.2023 12:25

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Wzrost importu rosyjskiej ropy naftowej do Chin.

Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Wczorajsza zwyżka cen tego surowca, w obliczu braku aktywności Amerykanów ze względu na święto w USA, nie miała istotnego wydźwięku. Z kolei dzisiaj notowania ropy rozpoczynają sesję od zniżki.

Rynek ropy, podobnie zresztą jak cały szeroki rynek finansowy, tkwi w wyczekiwaniu na kolejne dane makro i doniesienia polityczne. Wśród danych makro, dzisiaj pojawią się m.in. liczne odczyty PMI, a jutro mają zostać opublikowane minutes z posiedzenia FOMC, które wpłyną na to, jak inwestorzy będą postrzegać perspektywy dla amerykańskiej gospodarki i tamtejszego popytu na ropę naftową.

Z kolei kwestie polityczne wiążą się przede wszystkim z dalszymi losami konfliktu na Ukrainie – obecnie, rok po inwazji Rosji na ten kraj, widać napięcie i niepewność dotyczącą przyszłości tej wojny. Wyczekiwane orędzie Władimira Putina oraz wizyta Joe Bidena na Ukrainie i w Polsce to wymowne sygnały rozgrywek politycznych, które mogą przekładać się także na sytuację na rynku ropy naftowej.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem nie ulega wątpliwości, że Rosja znalazła sojusznika na wschodzie w postaci Chin. Na razie nie wiadomo, jak głęboko ten sojusz sięgnie, natomiast póki co widać, że Państwo Środka wspiera Rosję w kontekście kupowania coraz większych ilości jej ropy naftowej. Po narzuceniu nowych zachodnich sankcji na Rosję, kraj ten desperacko szuka wpływów budżetowych w krajach azjatyckich – gdzie może liczyć na odbiorców w postaci Indii oraz Chin. Dane pokazują, że w pierwszej połowie lutego Chiny podwoiły import rosyjskiej ropy w ujęciu mdm – co wynika zarówno z niskich cen ropy z Rosji, jak i z rezygnacji z restrykcji pandemicznych w Państwie Środka.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA

Powrót do zwyżek cen kukurydzy.

Po ubiegłotygodniowych zniżkach, notowania kukurydzy na początku bieżącego tygodnia powracają do wzrostów. Cena kukurydzy w USA obecnie oscyluje w okolicach 6,80 USD za funt i w zasadzie od sierpnia ubiegłego roku można mówić o konsolidacji na tym rynku.

Czynnikiem podtrzymującym notowania kukurydzy są doniesienia o obniżonych zbiorach w Argentynie, które przekładają się na eksport z tego kraju. Argentyna zmagała się z suszami w ostatnich miesiącach, co odbiło się na zasiewach tego zboża. W rezultacie, giełda zbóż w Rosario oszacowała, że eksport kukurydzy z Argentyny w miesiącach od marca do czerwca prawdopodobnie spadnie o 40% w ujęciu rdr.

Argentyna to, obok Stanów Zjednoczonych i Brazylii, jeden z kluczowych eksporterów kukurydzy na świecie. Obecnie do obaw związanych z podażą tego zboża przyczynia się także niepewność powiązana z eksportem z rejonu Morza Czarnego, za sprawą konfliktu na Ukrainie.

DM BOŚ

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Surowce
Czekolada będzie droższa?
Surowce
Rekordowo drogie kakao. Czy czekoladowe Mikołaje staną się luksusem?
Surowce
Czarny koń 2025 r.?
Surowce
Czekanie na decyzje OPEC
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Surowce
Listopad trudny dla złota
Surowce
Uran inwestycją dekady?