Tydzień obfitujący w emocje. I kolejny skok ceny złota

Kluczowymi wydarzeniami ubiegłego tygodnia było sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole oraz szczyt G7, który odbył się w weekend we francuskim Biarritz. Szczególnie koniec tygodnia obfitował w emocje, co znalazło odzwierciedlenie w notowaniach.

Publikacja: 26.08.2019 11:13

Robert Śniegocki, Grupa Goldenmark

Robert Śniegocki, Grupa Goldenmark

Foto: materiały prasowe

W środę rozpoczęło się doroczne sympozjum w Jackson Hole, na które inwestorzy wyczekiwali w wielkim napięciu. Jerome Powell wyraził zaniepokojenie takimi czynnikami, jak nowe taryfy na import z Chin, globalne spowolnienie, wysokie prawdopodobieństwo twardego brexitu czy wzrost napięć w Hongkongu. Powiedział, że gospodarka USA, pomimo niższego tempa wzrostu, ma się dobrze, ale jednocześnie zapewnił, że FED zrobi to, co do niego należy, by utrzymać wzrost.

Z kolei Donald Trump napisał na Twitterze: „Jak zwykle FED nie zrobił NIC! To niebywałe, że mogą zabierać głos bez wiedzy o tym, co zamierzam zrobić, a co zostanie wkrótce ogłoszone. Mamy bardzo silnego dolara i bardzo słaby FED". Zapytał także, kto jest większym wrogiem: Xi Jingping czy Jay Powell.

Konflikt na linii Biały Dom-FED to tylko jeden front. Drugim jest konflikt USA-Chiny. A ten zdaje się przybierać na sile. Po tym, jak Chińczycy wprowadzili cła odwetowe, Trump ogłosił w piątek kolejną podwyżkę stawek na import z Chin, zaś w trakcie szczytu G7 powiedział, że żałuje, że nałożone cła nie były wyższe.

Kolejna, ciekawa wypowiedź, która padła podczas szczytu G7, pochodziła z ust Borisa Johnsona. Powiedział, że Wielka Brytania chciałaby opuścić UE z umową, jednak 31 października opuści ją bez względu na okoliczności.

Jackson Hole i nowe cła spowodowały, że piątek indeksy giełdowe poleciały w dół, dolar osłabił się, a złoto i srebro wykonały kolejny skok w górę: złoto w okolice 1 528 USD (6 010 PLN), a srebro 17,47 USD (68,68 PLN). Złoto w dalszym ciągu jest na 6-letnim maksimum w USD, zaś w polskim złotym bije wszelkie rekordy. Srebro natomiast osiąga 2-letnie maksimum w USD. Choć mówi się coraz częściej o korekcie, to jednak potencjał wzrostowy obu metali (zwłaszcza srebra) jest nadal duży.

Należy także podkreślić, że w dalszym ciągu nie wydarzyło się nic złego. Mamy spowolnienie, dużo niepokojących sygnałów i bardzo zaniepokojonych inwestorów.

Robert Śniegocki, Grupa Goldenmark

Surowce
Złoto trzyma się mocno
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Surowce
Czy złoto ma potencjał na kolejne rekordy?
Surowce
Ropa naftowa potwierdziła dno?
Surowce
Sztabka złota za milion dolarów
Materiał Promocyjny
Atrakcyjne auto może umilić nam życie nie tylko w pracy
Surowce
Rekordowe inwestycje w złoto
Surowce
Zwyżki cen ropy naftowej były zbyt szybkie?