Komentarz surowcowy - Złoto, srebro

ZŁOTO Złoto nadal popularną bezpieczną przystanią.

Publikacja: 14.05.2020 11:36

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Sytuacja na globalnych rynkach finansowych pozostaje dynamiczna – po okresie nadziei na „odwilż" i optymizm związany z otwieraniem gospodarek, pojawiły się obawy o powrót pandemii i przedłużony okres recesji w światowej gospodarce.

Nawrót pesymizmu i niepewności sprzyja notowaniom złota, które jest traktowane przez wielu inwestorów jako bezpieczna przystań – czyli rodzaj aktywa, które zachowuje wartość w okresach spadku wartości papierowej waluty oraz przecen na rynkach akcji i wielu innych instrumentów finansowych.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

Foto: DM BOŚ

Ostatnie dane dotyczące wielkości aktywów funduszy ETF opartych o złoto pokazują, że mimo że w ostatnich tygodniach cena złota poruszała się w miarę płasko, inwestorzy nie zapomnieli o tym kruszcu. Aktywa funduszu SPDR Gold Trust – największego i najsłynniejszego ETFa opartego o złoto – wczoraj przekroczyły 1092 tony, wyznaczając tym samym nowe 7-letnie maksimum.

Pomijając powyższą, ogólną tendencję sprzyjającą wzrostom cen złota, wczoraj w centrum uwagi inwestorów na rynku tego kruszcu było wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Powiedział on, że prawdopodobieństwo zejścia stóp procentowych w USA do poziomów minusowych jest niewielkie – co samo w sobie było wsparciem dla USD i negatywnie wpłynęło na notowania złota. Niemniej, Powell zaznaczył jednocześnie, że spodziewa się przedłużonego okresu słabego wzrostu gospodarczego – a to z kolei pozytywnie wpływa na perspektywy złota jako bezpiecznej przystani.

SREBRO

Kontynuacja konsolidacji na wykresie srebra.

W ostatnich tygodniach ruchy notowań złota były mało wyraziste – jednak jeszcze mniejsza zmienność panuje na rynku srebra. Cena tego kruszcu przez ostatnie kilka dni poruszała się w wąskiej konsolidacji w okolicach 15,30-15,60 USD za uncję. Górne ograniczenie konsolidacji jest obecnie kluczowym poziomem oporu na wykresie cen srebra.

W ostatnich latach strona popytowa na rynku srebra była wyraźnie słabsza niż kupujący na rynku złota. Nie inaczej jest w tym roku – o ile notowania złota poruszają się blisko tegorocznych maksimów, to cena srebra nadal oscyluje na poziomach o około 16-17% niższych niż maksimum osiągnięte w lutym.

Obecny spokój na wykresie cen srebra może być jednak ciszą przed burzą. Jeśli druga fala pandemii stanie się problemem w kolejnych krajach, to ceny złota – jako bezpiecznej przystani – prawdopodobnie ruszą znów w górę, a to oznacza możliwość wyrwania się z konsolidacji także notowań srebra i próba ich dotarcia do szczytów z bieżącego roku.

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Wyjazd na Święta tańszy niż rok temu. Powinno być jeszcze taniej
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce
Złoto niewzruszone
Surowce
Załamanie cen ropy naftowej
Surowce
Blask złota nie gaśnie
Surowce
Nie tylko złoto rozpala emocje
Surowce
Cła windują ceny miedzi