GreenX Metals sprzeda 12,4 mln akcji nowej emisji za 3,9 mln funtów

Australijska GreenX Metals (dawniej Praire Mining Limited) zakończyła budowę księgi popytu, uzyskując zapisy na 12,4 mln akcji nowej emisji oferowanych w cenie 31 pensów za sztukę - poinformowała spółka w komunikacie giełdowym. Łączne wpływy netto z emisji wyniosą około 3,9 mln GBP (około 6,8 mln AUD).

Publikacja: 07.03.2023 07:52

GreenX Metals sprzeda 12,4 mln akcji nowej emisji za 3,9 mln funtów

Foto: Adobestock

Z przekazanej informacji wynika, że akcje obejmą nowi oraz obecni już w spółce inwestorzy z Wielkiej Brytanii i innych państw europejskich.

Cele emisji

Wpływy z oferty, razem z istniejącymi zasobami gotówkowymi spółki (2,6 mln AUD na dzień 31 grudnia 2022 r.), mają zostać przeznaczone na poszukiwania w Grenlandii, rozwój biznesu poprzez identyfikację i ocenę innych stosownych szans biznesowych w sektorze zasobów naturalnych, a także na koszty administracyjne działalności w okresie do wydania wyroku przez Trybunał Arbitrażowy w związku z niedawnym zakończeniem rozprawy w ramach międzynarodowego postępowania arbitrażowego prowadzonego przeciwko Polsce.

W związku z emisją ubiegłym tygodniu firma zażądała natychmiastowego, dobrowolnego wstrzymania obrotu swoimi akcjami na australijskiego Giełdzie Papierów Wartościowych (ASX), w oczekiwaniu na ogłoszenie dotyczące pozyskania kapitału. „Spółka wystąpiła o wstrzymanie obrotu do czasu ogłoszenia na rynku informacji o powyższym lub do czasu rozpoczęcia obrotu na Australijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (ASX) w dniu 7 marca 2023 r., w zależności od tego, co nastąpi wcześniej” – przekazała spółka w komunikacie z 2 marca.

Czekając na koniec sporu z Polską, spółka liczy na Grenlandię

Przypomnijmy, że GreenX Metals pozwała Polskę w dwóch arbitrażach, domagając się w sumie 4,2 mld zł odszkodowania. W listopadzie 2022 r. GreenX Metals przekazała informację o zakończeniu rozprawy w ramach międzynarodowego postępowania arbitrażowego prowadzonego przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie Traktatu Karty Energetycznej oraz Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska. Po zakończeniu rozprawy Trybunał wyda orzeczenie zgodnie z właściwą procedurą. Nie wskazano jednak konkretnego terminu jego publikacji.

Roszczenie obejmuje wycenę utraconych korzyści i strat poniesionych przez spółkę GreenX związanych z kopalniami Jan Karski i Dębieńsko oraz odsetek od kwot odszkodowania. Australijczycy zarzucają polskiemu rządowi naruszenie umowy BIT (umowy o poparciu i wzajemnej ochronie inwestycji między członkami UE) oraz TKE (Traktatu Karty Energetycznej).

Jednocześnie spółka przypomina w prezentacji, że rozpoczęła czynności poszukiwawcze w Grenlandii w 2021 r. Projekt poszukiwawczy ARC (ARCTIC RIFT COPPER) jest przedsięwzięciem o znacznej skali (powierzchnia obszaru objętego koncesją wynosi 5774 km2) opartym o historyczne wyniki prac poszukiwawczych i niedawno przeprowadzone analizy, które wskazują na występowanie na tym terenie rozległego systemu mineralnego, w którym mogą się znajdować światowej klasy złoża miedzi.

Surowce i paliwa
JSW będzie negocjowała z kontrahentami. Chodzi o sposób płatności
Surowce i paliwa
Orlen skreślony z listy wstydu największego państwowego funduszu świata
Surowce i paliwa
Na światowych rynkach węgla spadki. Polska nie jest wyjątkiem
Surowce i paliwa
Wydobycie gazu daje coraz większe zyski
Surowce i paliwa
Orlen stawia na optymalizację sieci stacji paliw
Surowce i paliwa
Były prezes JSW z zarzutami. Prokuratura liczy straty