MOL WZA ograniczy prawa Surgutnieftiegazu

Zarząd MOL-a chce za wszelką cenę zachować obecny układ sił we władzach koncernu.

Publikacja: 09.04.2009 08:41

W przedłożonych przez niego propozycjach uchwał zwołanego na 23 kwietnia walnego zgromadzenia akcjonariuszy znajdują się zapisy ograniczające do minimum możliwość odwołania obecnych władz MOL-a.

Zgodnie z propozycją zarządu, WZA jednorazowo będzie mogło odwołać maksymalnie jednego członka rady dyrektorów, a kolejna zmiana będzie mogła mieć miejsce najwcześniej po trzech miesiącach od ostatniej (obecnie odwoływać można trzech członków rady co sześć miesięcy).

Do odwołania konieczna będzie większość 75 proc. głosów, a nie, tak jak obecnie, zwykła większość. Ograniczenia te nie będą anulowane, jeśli jeden z udziałowców przekroczy 33 proc. udziału w akcjonariacie – umożliwiający to zapis ma zostać wykreślony. Zgodę na sprzedaż akcji własnych spółki w odpowiedzi na ogłoszone wezwanie wydawać ma rada nadzorcza (dyrektorów), a nie, jak do tej pory, WZA spółki.

Już dziś, biorąc pod uwagę obowiązujące ograniczenia, limitujące liczbę akcji, z jakich może być wykonywane prawo głosu do 10 proc. ogółu papierów, zmiana status quo we władzach MOL-a bez ich zgody jest bliska zera. Zarząd MOL-a nie poprzestaje na tym – chce dać radzie dyrektorów prawo zażądania od akcjonariusza ujawnienia jego struktury własnościowej w celu wskazania faktycznego beneficjenta prawa własności akcji MOL.

Jest to propozycja skierowana jawnie przeciw Surgutnieftiegazowi, który pod koniec marca nabył 21,2 proc. akcji węgierskiego koncernu. Niejasna struktura własnościowa rosyjskiej spółki rodzi spekulacje, jakoby kontrolował ją premier Rosji Władimir Putin. Odmowa podporządkowania się żądaniom władz ma wiązać się z zawieszeniem praw wykonywania głosów z akcji przez udziałowca.

Analitycy nie mają wątpliwości, że proponowane przez zarząd zmiany w akcjonariacie zostaną przez WZA przyjęte. – Władze MOL-a poprzez ulokowane w bankach akcje własne spółki oraz przy pomocy partnerów biznesowych, takich jak CEZ, kontrolują blisko 50 proc. głosów na WZA – wyjaśnia Peter Tordai z KBC Securities.

Analitycy podkreślają, że zaproponowane zmiany dają zarządowi prawie nieograniczoną władzę, co może zostać zakwestionowane przez Komisję Europejską oraz spotkać się z negatywnym odbiorem akcjonariuszy mniejszościowych. Tych ostatnich czeka kolejne rozczarowanie – zarząd MOL-a zarekomendował niewypłacenie dywidendy z ubiegłorocznego zysku, który wyniósł 823 mln USD. Zatrzymane pieniądze mają poprawić płynność finansową spółki.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy