Marże petrochemiczne w Europie nadal są na niskim poziomie. Według MOL to konsekwencja globalnej nadpodaży oferowanych produktów, niskiego popytu w Unii i wysokich kosztów produkcji. Koncern liczy jednak na stopniowe ożywienie gospodarcze we Wspólnocie oraz zmiany w strukturze konsumpcji produktów petrochemicznych. Do stabilizacji marż mogłaby się przyczynić również racjonalizacja i optymalizacja mocy produkcyjnych w UE. Dodatkowo import z innych kontynentów będą ograniczać napięcia geopolityczne, wojny taryfowe i rosnące koszty logistyki międzykontynentalnej.
Czytaj więcej
Słaba dla tego segmentu ma być również II połowa roku. A marże petrochemiczne nie odrobiły jeszcze strat z ostatnich lat. W długiej perspektywie Węgrzy jednak wierzą w rozwój branży i nadal będą w nią inwestować.
MOL dostosowuje się do silnej presji konkurencyjnej
Mimo trudnej sytuacji panującej na rynku petrochemicznym grupa MOL cały czas podejmuje działania mające przyczynić się do wzrostu produkcji w tej branży. Dwie największe inwestycje zainicjowano na Węgrzech i dotyczą budowy kompleksu wytwarzającego polieteropoliole (o mocy 200 tys. ton tlenku propylenu) i jednostki konwersji olefin (o zdolności 100 tys. ton propylenu). Ponadto kontynuowane są inwestycje w istniejące jednostki olefinowe.
Efektywność biznesu petrochemicznego będzie się poprawiać także dzięki projektom energetycznym. Istotną inwestycją w tym zakresie jest farma fotowoltaiczna o mocy 48 MW w Tiszaújváros, będąca największą przemysłową instalacją słoneczną na Węgrzech. Będzie pokrywać 5 proc. zapotrzebowania tamtejszego zakładu. Ponadto MOL ma znaczący udział w firmie Alteo, producencie energii odnawialnej, posiadającym około 110 MW mocy.
Koncern zauważa, że europejski przemysł petrochemiczny stoi w obliczu silnej presji wysokich kosztów, starzejących się aktywów, niskich marż, powolnego wzrostu popytu i rosnącego importu. „Musimy dostosować się do tej silnej presji konkurencji, zwiększając naszą odporność i konkurencyjność, wykorzystując naszą lokalizację w Europie Środkowej, aby lepiej służyć lokalnym klientom. Naszym celem jest lepsze spełnianie oczekiwań klientów poprzez zrozumienie i dostosowanie się do ich potrzeb, a także rozszerzenie naszego portfolio o produkty o obiegu zamkniętym, aby wspierać zrównoważony rozwój” – twierdzi biuro prasowe MOL.