Rafinerie zapewniły MOL-owi duże profity

Węgierski koncern w II kwartale podwoił zyski. To przede wszystkim konsekwencja wyjątkowo rentowanej działalności prowadzonej w biznesie rafineryjno-petrochemicznym. Poprawę zanotowano też w obszarze wydobycia i stacji paliw.

Publikacja: 09.08.2024 12:32

Rafineria Duna

Rafineria Duna

Foto: Bloomberg

W II kwartale MOL wypracował ponad 6,52 mld USD skonsolidowanych przychodów. To rezultat o 14 proc. lepszy od zanotowanego rok wcześniej. W efekcie kluczowy dla węgierskiego koncernu wskaźnik, czyli oczyszczony wynik CSS EBITDA sięgnął 825 mln USD. Tym samym uległ podwojeniu. Podobnie stało się z zyskiem netto, który sięgnął 456 mln USD.

Połowę zarobku dał biznes rafineryjno-petrochemiczna

Szczególnie duże powody do zadawnienia dają grupie MOL wyniki osiągnięte w biznesie rafineryjno-petrochemicznym. W ujęciu rok do roku zysk CSS EBITDA na tej działalności wzrósł czterokrotnie do 408 mln USD. W konsekwencji zapewnił koncernowi połowę osiągniętego zarobku. To następstwo rosnącego popytu na produkty sprzedawane w ramach tego biznesu oraz zwyżkujących marż rafineryjnych. Ponadto nieznacznie wzrosły marże petrochemiczne oraz spadły koszty energii. W pewnym stopniu do poprawy wyników przyczynił się też uruchomiony w maju kompleks poliolowy. Instalacje o wartości 1,3 mld euro zostały oddane do użytku w węgierskim mieście Tiszaújváros.

Czytaj więcej

MOL nie obawia się embarga na import rosyjskiego LPG

MOL bardzo dobre wyniki zanotował też na wydobyciu ropy i gazu. Zysk CSS EBITDA wyniósł w tym obszarze 283 mln USD i okazał się niemal trzykrotnie wyższy od wypracowanego w II kwartale 2023 r. W tym biznesie koncern prowadził wydobycie na poziomie 92,1 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) dziennie, co było rezultatem lepszym od zakładanego. To z kolei następstwo wzrostu produkcji na irackim polu naftowym Shaikan oraz w Kazachstanie. Zwyżkowało też wydobycie na Węgrzech i w Chorwacji.

Niewielki wzrost zysków zanotowano za to w biznesie usług konsumenckich obejmującym głównie działalność stacji paliw. MOL na koniec czerwca posiadał ponad 2,3 tys. tego typu obiektów, a wiec podobną liczbę jak rok temu. Mimo to zanotował wzrost sprzedaży paliw oraz poprawił marżę pozapaliwową. Spadła za to marża na sprzedaży paliw.

Rządy wywierają presję na grupę MOL

Zarząd MOL-a przyznaje, że na koncern cały czas wywierana jest presja związana z zapewnieniem długoterminowych i bezpiecznych dostaw paliw dla regionu. „W tym celu, codziennie pracujemy nad zapewnieniem niezbędnych dróg zaopatrzenia, a także nad dywersyfikacją źródeł surowca i elastyczności rafinerii. Po drugie, dalej realizujemy naszą strategię transformacji polegając wyłącznie na własnych aktywach, ponieważ nasze programy transformacji nie otrzymują żadnego finansowania publicznego” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi, prezes MOL-a. Grupa koncentruje się też na realizacji długofalowej strategii budowania wartości i solidnego zwrotu dla swoich akcjonariuszy.

Zsolt Hernádi przekonuje, że z realizacją wyznaczonych celów nie jest łatwo m.in. z powodu działań podejmowanych przez rządy krajów na ternie których działa koncern oraz ograniczeń regulacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. „Widać to w wynikach naszego głównego biznesu na Węgrzech, którego wkład w ogólny wynik grupy MOL w tym roku był jak dotąd marginalny” - twierdzi prezes MOL-a.

Surowce i paliwa
Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje aktywa wydobywcze w Polsce
Surowce i paliwa
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Surowce i paliwa
Większość biznesów Unimotu poprawiła wyniki
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Surowce i paliwa
Orlen spodziewa się pogorszenia wyników w końcówce roku
Surowce i paliwa
KGHM jest blisko zakończenia prac nad strategią