Popyt na petrochemikalia niski. MOL wierzy w rynek

Słaba dla tego segmentu ma być również II połowa roku. A marże petrochemiczne nie odrobiły jeszcze strat z ostatnich lat. W długiej perspektywie Węgrzy jednak wierzą w rozwój branży i nadal będą w nią inwestować.

Publikacja: 04.09.2024 20:28

MOL, na czele którego stoi Zsolt Hernádi, inwestuje m.in. w recykling chemiczny tworzyw sztucznych

MOL, na czele którego stoi Zsolt Hernádi, inwestuje m.in. w recykling chemiczny tworzyw sztucznych

Foto: Akos Stiller/Bloomberg

Inflacja z ostatnich kilku lat w połączeniu ze wzrostem cen surowców i energii spowodowała, że w Europie spadł popyt na tworzywa sztuczne. „Te czynniki miały niebagatelny wpływ na kondycję całej branży, wymuszając działania optymalizacyjne. W odpowiedzi na słabnący popyt oraz rosnącą konkurencję graczy spoza Europy, a także słabnące warunki gospodarcze grupa MOL dokonała pewnych korekt w wykorzystaniu mocy produkcyjnych” – informuje węgierski koncern.

Parkiet

Dodaje, że dla niego Polska jest kluczowym rynkiem eksportowym w zakresie sprzedaży polimerów. Jednocześnie nasz kraj w ostatnich latach stanowi dla MOL-a jeden z najważniejszych kierunków rozwoju w regionie. Koncern zwraca też uwagę na znaczącą konsumpcję wewnętrzną, co czyni Polskę bardziej niezależną od eksportu w porównaniu z mniejszymi krajami w Europie Środkowej.

Moce MOL-a ograniczone są planowanymi przestojami

Z najnowszych danych wynika, że MOL w I połowie roku zanotował spadek sprzedaży produktów petrochemicznych w związku z utrzymującym się niskim popytem. Z kolei w zakresie marży petrochemicznej jedynie odrabiał wcześniejsze straty. Jej średni poziom wynosił w tym czasie 211,5 euro za tonę sprzedanych produktów, co oznaczało wzrost o 16 proc.

Perspektywy na II półrocze również nie są zbyt optymistyczne. „Podobnie jak w I połowie roku, nie spodziewamy się znaczących zmian, jeśli chodzi o popyt czy ceny energii. Nasze moce produkcyjne są ograniczone planowanymi przestojami w zakładach w Tiszaújváros i Bratysławie” – podaje MOL. Dla koncernu poważnym obciążeniem jest nadzwyczajny podatek od emisji CO2 nałożony przez węgierski rząd.

Mimo niesprzyjającego otoczenia zarząd spółki wierzy w dalszy rozwój rynku petrochemicznego. W maju ukończono wartą 1,3 mld euro inwestycję w kompleks poliolowy w Tiszaújváros. Wytwarzane w tym zakładzie produkty są jednymi z najbardziej pożądanych m.in. w branżach: motoryzacyjnej, odzieżowej i izolacyjnej. Ponadto z polioli wytwarzany jest poliuretan, który stanowi wyjściowy surowiec dla wielu innych produktów konsumenckich.

Czytaj więcej

Rafinerie zapewniły MOL-owi duże profity

Regulacje ogrywają coraz większe znaczenie

Ogromną rolę w szeroko rozumianym biznesie petrochemicznym ogrywają regulacje. MOL zwraca uwagę m.in. na te dotyczące gospodarki obiegu zamkniętego w obszarze tworzyw sztucznych. „Najbardziej rygorystyczne z nich to obowiązkowe cele w zakresie zawartości recyklatu poużytkowego określone dla segmentu opakowań i branży motoryzacyjnej (zgodnie z rozporządzeniem w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych oraz dyrektywą w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji). Ponadto rozporządzenie w sprawie ekoprojektu zrównoważonych produktów (ESPR) rozszerzyło obowiązkowe wymogi dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu na inne segmenty, takie jak meble i sprzęt gospodarstwa domowego, wraz z dodatkowymi kryteriami zrównoważonego rozwoju” – zauważa MOL.

Dodaje, że oprócz przepisów wspólnotowych poszczególne kraje wdrożyły własne inicjatywy mające na celu walkę z odpadami w środowisku i zachęcające do wprowadzania obiegu zamkniętego. Według MOL-a, pomimo rygorystycznych przepisów, tworzywa nadal będą odgrywać dużą rolę w bardziej zrównoważonym, zeroemisyjnym świecie.

W efekcie koncern również w ten obszar rynku inwestuje. Chodzi o zakład zaawansowanego recyklingu chemicznego plastiku na Węgrzech, nad którym prace projektowe rozpoczęto w tym roku we współpracy z amerykańską firmą Lummus Technology.

Surowce i paliwa
Orlen realizuje i planuje kolejne inwestycje na Litwie
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Surowce i paliwa
Pracownicy KGHM więcej zarobią
Surowce i paliwa
Orlen eksploatuje w Norwegii już 20 złóż
Surowce i paliwa
Rynek czeka na aktualizację strategii Orlenu i oczekuje poprawy wyników
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Surowce i paliwa
Małe szanse na poprawę koniunktury dla Bogdanki
Surowce i paliwa
Spółki dołożą się do ratowania Odry. Powstaną nowe instalacje za miliardy