MOL stawia na dalszy rozwój sieci stacji paliw

Dziś koncern koncentruje się na rebrandingu kolejnych obiektów w Polsce i inwestycjach w punkty gastronomiczne Fresh Corner. Strategicznym celem pozostaje jednak rozbudowa sieci w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Publikacja: 05.12.2024 06:00

Stacja benzynowa MOL w Czechach

Stacja benzynowa MOL w Czechach

Foto: Bloomberg

Obecnie MOL posiada łącznie około 2,4 tys. stacji paliw w dziesięciu krajach w Europy Środkowo-Wschodniej. Większość funkcjonuje pod szyldem MOL. W użyciu są też takie marki, jak: Slovnaft, INA, Tifon, Energopetrol i Lotos. Docelowo może się to jednak zmienić. „Wiele z nich to marki bardzo rozpoznawalne na lokalnych rynkach, a przeniesienie ich pod szyld MOL będzie poważnym przedsięwzięciem. Dzięki doświadczeniom zebranym w ostatnich latach w Polsce, w razie potrzeby będziemy w stanie sprawnie przeprowadzić kolejne tego typu procesy również w innych krajach” – informuje nas biuro prasowe MOL.

Rebranding pojedynczej stacji to kilkaset tysięcy złotych

Od kilkunastu miesięcy Węgrzy przeprowadzają rebranding stacji działających w Polsce pod szyldem Lotos. Dotychczas na MOL przemianowali ponad 270 obiektów własnych, czyli przeszło 70 proc. sieci funkcjonującej nad Wisłą. Ponadto niedawno zaczęli zmieniać barwy placówek franczyzowych, których mają ponad 100. Z tej grupy rebranding na razie przeszły tylko cztery stacje.

Koncern nie chce deklarować, kiedy zakończy się zmiana barw pozostałych obiektów. „Wspieramy naszych partnerów w sprawnym przeprowadzeniu tych procesów nie tylko organizacyjnie, ale również finansowo – grupa MOL bierze na siebie ciężar tej inwestycji. Jesteśmy więc przekonani, że cały proces uda się przeprowadzić sprawnie, jednak z uwagi na fakt, że mówimy tu o niezależnych przedsiębiorcach prowadzących stacje, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie przewidzieć jak długo ten proces potrwa” – twierdzi giełdowa spółka.

Parkiet

Pytana o koszty rebrandingu informuje, że w przypadku pojedynczego obiektu sięgają kilkuset tysięcy złotych. Ile dokładnie, zależy przede wszystkim od wielkości poszczególnych placówek, ich powierzchni, wyposażenia i aktualnego stanu technicznego. Równolegle do rebrandingu prowadzone są intensywne prace związane ze wzmacnianiem wizerunku marki MOL poprzez ogólnopolskie kampanie reklamowe (w telewizji, internecie i na nośnikach zewnętrznych) oraz aktywacje konsumenckie (działania z obszarów marketingu, social media i PR).

Czytaj więcej

Ruszył rebranding franczyzowych stacji MOL-a w Polsce

MOL inwestuje w wielofunkcyjne centra obsługi podróżnych

Obecnie w polskiej sieci MOL działają łącznie 473 stacje paliw, z czego 88 placówek funkcjonuje pod marką Slovnaft Partner. Docelowo zapewne i one zmienią barwę na MOL. Na razie koncern nie chce się jednak wypowiadać o ich przyszłości.

Więcej mówi o prowadzonej strategii w biznesie detalicznym. Poza utrzymaniem silnej pozycji na rynku paliw, jej celem jest przekształcenie posiadanej sieci w wielofunkcyjne centra obsługi podróżnych i zmiana modelu z opartego na produkcie w skoncentrowany na potrzebach klienta. W efekcie duży nacisk kładziony jest na inwestycje we własne punkty gastronomiczne Fresh Corner. W tym roku miało ich powstać 72. Koncern przekonuje, że jest już blisko osiągnięcia tego celu.

„Również w przyszłym roku planujemy dalszy wzrost liczby punktów Fresh Corner, jednak musimy pamiętać, że koncept ten nie sprawdzi się na każdej stacji” – twierdzi MOL. Niezależnie od tego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej ma ambicję pozostać głównym graczem na detalicznym rynku sprzedaży paliw. Co więcej, nadal chce się rozwijać i wzmacniać swoją pozycję konkurencyjną. Zauważa, że wielkość sieci jest istotna w biznesie paliwowym, co może sugerować plany przeprowadzenia kolejnych akwizycji stacji paliw.

Surowce i paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM w listopadzie niższa o 6 proc. rdr
Surowce i paliwa
Rynek oczekuje lepszego budżetu KGHM-u na 2025 r.
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu wyceniane najniżej od ponad czterech lat
Surowce i paliwa
Minister potwierdza: Rząd odwołał się od wyroku ws. GreenX Metals