Wall Street kończy czwartek na plusie
Silne odbicie w sektorze finansów pomogło głównym indeksom Wall Street zamknąć się w czwartek na mocnym plusie. Sektor technologiczny również przyczynił się do wzrostu, pomagając wywindować Nasdaq Composite do jego najlepszych wyników od 2 lutego 2022 r.
S&P 500 zyskał dziś 1,76 proc., Nasdaq Composite 2,48 proc., a Dow Jones Industrial Average 1,18 proc.
PGE dostarczy zielony prąd na Podkarpaciu
PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, zamierza uruchomić instalacje ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy blisko 100 MW na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola. W tym roku łączna moc fotowoltaiki w grupie ma wynieść ponad 200 MW. Obecnie to ponad 20 MW.
Zakaz TikToka wpływa na Meta i Snap
Spółki operujące platformami Facebook i Snapchat rosną po tym, jak administracja Joe Bidena zagroziła nałożeniem zakazu na chiński TikTok. Meta rośnie ponad 1 proc., a Snap Inc ponad 7,5 proc.
Mapa rynku DM BOŚ
PKN Orlen najniższej od października
WIG20 pod lupą AT
Dwucyfrowa inflacja bazowa
EBC podwyższa stopy procentowe o 50 pkt baz.
EUR/USD nieco niżej przed decyzją EBC
GPW szuka dna
Wzrost eksportu w styczniu
WIG20 odstaje od Europy
Indeks dużych spółek zniżkuje w południe o 1,26 proc., do 1686 pkt. i jest najgorszym w Europie. Indeksy głównych rynków Starego Kontynentu zyskują po około 1 proc.
Emisyjność polskiej energetyki w lutym bez zmian rok do roku
WIG-banki pod presją banków europejskich
Eurodolar lekko do góry
Kurs EUR/USD zwyżkuje dziś w okolice 1,06.
WIG20 już pod kreską
Indeks dużych spółek spada poniżej poziomu zamknięcia ze środy.
Dziś decyzja EBC w sprawie stóp procentowych
Zwyżki na otwarciu GPW
Indeks dużych spółek zyskuje ponad 1 proc., do 1727 pkt na początku czwartkowej sesji.
W Azjii czerwono
Większość azjatyckich indeksów akcji zakończyła środową sesję pod kreską. Hang Seng tracił 1,7 proc., a Nikkei 225 0,8 proc.
Jest pożyczka dla Credit Suisse od SNB
W środę wieczorem Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) zadeklarował gotowość zapewnienia w razie potrzeby płynności Credit Suisse, co powinno znacząco uspokoić sytuację. "W ramach zaproponowanej specjalnej linii kredytowej, SNB pożyczy Credit Suisse do 50 mld CHF. Warto zaznaczyć, że przypadek Credit Suisse jest dość odosobniony - bank ten prowadził historycznie działalność skoncentrowaną stosunkowo mocno w segmencie inwestycyjnym. Jest to istotna różnica względem pozostałych banków europejskich, które przede wszystkim zarabiają na obsłudze klientów detalicznych, co w praktyce przekłada się na poprawę ich rentowności w środowisku wyższych stóp procentowych" - komentuje Patryk Pyka z DI Xelion.
Credit Suisse dostanie 50 mld franków pożyczki z SNB
Ta pożyczka ma wspierać Credit Suisse "w podejmowaniu potrzebnych kroków prowadzących do stworzenia prostszego i bardziej skoncentrowanego banku skupiającego się na potrzebach klientów". Credit Suisse zapowiedział również, że wykupi 3 mld USD swojego długu.
Czytaj więcej
Bank Credit Suisse ogłosił, że dostanie 50 mld franków pożyczki ze Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB ). W swoim komunikacie podkreślił, że ma ona "prewencyjnie wzmocnić jego płynność". Akcje Credit Suisse zyskiwały ponad 30 proc. na początku czwartkowej sesji.
Franki i WIBOR to największe ryzyka
Choć polskie banki mają dużo obligacji skarbowych, nie wydaje się to obecnie największym ryzykiem systemowym – oceniają eksperci.
Czytaj więcej
W Polsce banki mają w swoich portfelach bardzo dużo obligacji skarbowych, ale nie jest to największe ryzyko systemowe – oceniają eksperci. Obecnie najpoważniejsze problemy wiążą się z kredytami frankowymi czy próbami podważania umów opartych na stawkach WIBOR.
Niewyraźny widok z inflacyjnego szczytu
W lutym inflacja była niższa od oczekiwań ekonomistów, ale za to wyższa może być pod koniec roku.
Czytaj więcej
W szczytowym punkcie, w lutym br., inflacja nie zbliżyła się do 20 proc., jak jeszcze niedawno powszechnie oczekiwali ekonomiści. Wyniosła „zaledwie” 18,4 proc. Ale szczegółowe dane sugerują, że dezinflacja będzie postępowała wolniej, niż się dotąd wydawało.
Problemy Credit Suisse wstrząsnęły globalnymi rynkami
Inwestorzy panicznie wyprzedawali akcje szwajcarskiego pożyczkodawcy oraz wielu innych europejskich banków. Wstrząs w systemie finansowym staje się coraz większym wyzwaniem dla Europejskiego Banku Centralnego.
Czytaj więcej
Wielki szwajcarski bank tracił podczas środowej sesji ponad jedną czwartą swojej kapitalizacji w reakcji na wiadomość, że Saudyjczycy nie zamierzają zwiększać w nim inwestycji. To sprowokowało silną wyprzedaż akcji banków po obu stronach Atlantyku.
Mikołaj Raczyński w Parkiet TV
Skutkiem upadku SVB może być niższa zyskowność banków – ocenia dyrektor Portu w Polsce.
Czytaj więcej
Przecena akcji banków po upadku SVB częściowo wynika z obaw inwestorów, że cały sektor będzie objęty bardziej restrykcyjnymi regulacjami, które zmniejszą jego rentowność – ocenia Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający i inwestycyjny Portu w Polsce.