Wall Street kończy poniedziałek na plusie
Główne indeksy Wall Street zamknęły się w poniedziałekna plusie po huśtawce w trakcie sesji. Inwestorzy czekają na to, jak agresywnie Rezerwa Federalna podniesie podwyżki stóp procentowych na posiedzeniu w tym tygodniu.
S&P 500 (.SPX) zyskał 2 0,70 proc., Nasdaq Composite 0,76 proc., a Dow Jones Industrial Average 0,65 proc.
28 proc. wzrost na Wall Street
Zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Knowbe4 podskoczyła o 28,3 proc. do najwyższego poziomu od początku maja, po tym, jak firma Vista Equity Partners zaoferowała jej 24 dolary za akcję, wyceniając firmę na 4,22 mld dolarów.
Oferta 24 dolarów za akcję stanowi prawie 39 proc. premię w stosunku do ceny zamknięcia KnowBe4 z 16 września.
Inflacja w Meksyku: 8,71 proc.
Inflacja w Meksyku prawdopodobnie zahamowała trend wzrostowy w pierwszej połowie września. Jednak utrzymuje się powyżej celu. Według sondażu agencji Reuters bank centralny będzie nadal podnosić główną stopę procentową.
Wydawca GTA odrabia dzisiejsze straty
Take-Two Interactive potwierdził dziś, że haker ujawnił wczesne nagranie Grand Theft Auto VI, kolejnej części bestsellerowej serii gier wideo.
Firma powiedziała jednak, że nie spodziewa się, że incydent wpłynie na rozwój gry, pomagając jej akcjom odrobić część strat po 6 proc. spadku w obrocie przedsesyjnym. Na otwarciu Wall Street akcje traciły 1 proc., teraz niecałe 0,3 proc.
Problemy NanoGroup
Zarząd NanoGroup w trakcie prac nad sporządzeniem i badaniem jednostkowego oraz skonsolidowanego sprawozdania finansowego za pierwsze półrocze 2022 r. powziął wiadomość o planowanej odmowie sformułowania wniosku przez biegłego rewidenta z przeglądu sprawozdań.
Zobowiązanie podatkowe Ciechu
Niemiecki urząd skarbowy zakwestionował sposób obniżenia udziału w kapitale spółki zależnej od Sodawerk Stassfurt Verwaltungs z grupy kapitałowej Ciech, do którego doszło w 2007 roku, podał Ciech. Decyzja powoduje zobowiązanie podatkowe w wysokości 7,9 mln euro.
WIG20 zyskuje 1,69 proc.
Indeks dużych spółek zakończył sesję na poziomie 1527 pkt, w miejscu otwarcia sesji piątkowej.
BM BNP Paribas: silny dolar ogranicza potencjał do wzrostów złota
Otwarcie w USA pod kreską
S&P 500 oraz Nasdaq zniżują po około 0,6 proc. na początku poniedziałkowej sesji.
Rentowność amerykańskich obligacji w górę
Ropa w stronę minimum
Zniżki ropy przybierają na sile. Po południu kurs baryłki WTI zniżkuje o 3,6 proc., do 82 dolarów, zbliżając się do wrześniowych minimów.
CD Projekt: z czołówki do środka stawki
Producent gier od rana był liderem w gronie krajowych blue chips, jednak z czasem przewaga popytu topnieje.
Nieco ponad 300 mln zł obrotów
Handel na GPW jest dziś dość senny. W drugą połowę sesji wchodzimy z obrotami rzędu 330 mln zł.
Kontrakty na S&P 500 najniżej we wrześniu
Przed rozpoczęciem handlu na Wall Street kontrakty na S&P 500 zniżkują o 0,9 proc., do 3858 pkt., pogłębiając minima z piątku.
Rentowności obligacji lekko w górę
Oprocentowanie obligacji dziesięcioletnich sięga 6,13 proc., co oznacza wzrost o 1 pkt baz. Rentowność papierów dwuletnich zwyżkuje podobnie, do 6,54 proc.
W Europie głównie na czerwono
Większość europejskich indeksów akcji dziś zniżkuje. DAX traci 0,97 proc., a CAC40 jest 1,6 proc. pod kreską. Krajowy WIG20 ze zwyżką o 0,68 proc. jest liderem.
Eurodolar wciąż przy parytecie
Kurs EUR/USD dziś lekko zniżkuje, do 0,997 dolara za euro. W ostatnich dniach wartość euro i dolara utrzymuje się w równowadze.
Forint mocniejszy z rana
USD/HUF zniżkuje dziś o 0,5 proc., a EUR/HUF o 0,9 proc., mimo propozycji Komisji Europejskiej zawieszenia 7,5 mld euro funduszy UE dla Węgier.
Rynek wyczekuje decyzji Fedu
W tym tygodniu głównym wydarzeniem będzie posiedzenie Fedu w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje podwyżki o 75 pkt. baz.
WIG20 rozpędza się
Indeks dużych spółek pod koniec pierwszej godziny sesji zyskuje 0,88 proc., do 1514 pkt. Najlepszy w gronie dużej dwudziestki pozostaje CD Projekt.
Coraz bliżej IPO Porsche
Spokojny początek na GPW
WIG20 zaczyna dzień w pobliżu zamknięcia z piątku. Na starcie najmocniejszy jest CD Projekt, który zyskuje ponad 6 proc. Kolejne są PGE oraz Cyfrowy Polsat.
Pod kreską Dino, Santander i Grupa Pepco.
Ropa wraca do spadków
Cena baryłki ropy WTI sięga w poniedziałek z rana 84,3 dolarów, co oznacza spadek o blisko 1 proc.
Mocne spadki bitocina
Notowania największej kryptowaluty zniżkują o ponad 5 proc., do 18458 dolarów.
Marne nastroje na giełdach
Azjatyckie indeksy akcji w większości świecą w poniedziałek na czerwono. Jednym ze słabszych jest koreański Kospi, który traci na finiszu 1,2 proc. W Japonii, ze względu na święto, sesji nie było. „Poniedziałkowa sesja azjatycka upłynęła inwestorom w minorowych nastrojach, a benchmarki z Dalekiego Wschodu świecą się na czerwono, w ślad za ostatnimi spadkowymi sesjami na Wall Street. Apetyt na ryzyko jest obecnie ograniczony, a inwestorzy spoglądają z uwagą na to, co zadecyduje Fed na nadchodzącym posiedzeniu. W zasadzie wszyscy są pewni podwyżki i niemal każdy przyjmuje za pewnik zmianę o 75 pkt. baz.” - komentują analitycy BM mBanku.
Jak naprawić rynek pracy
Są lepsze lekarstwa na bolączki pracowników niż skracanie tygodnia pracy do czterech dni.
Czytaj więcej
Zanim zaczniemy na dobre myśleć o skróceniu tygodnia pracy do czterech dni, warto zapewnić pracownikom większy wybór, jeśli chodzi o harmonogram pracy – uważają ekonomiści.
Więcej produkują, trują i płacą
Rosną opłaty środowiskowe uiszczane przez giełdowe polskie koncerny na rzecz urzędów marszałkowskich i Wód Polskich. To głównie konsekwencja wzrostu produkcji, ale nie tylko.
Czytaj więcej
Na wyniki finansowe większości przeanalizowanych przez nas dużych firm opłaty środowiskowe nie mają istotnego wpływu. Być może dlatego w wielu przypadkach rosną, zamiast spadać.
Rafako ma coraz mniej czasu, aby spełnić warunki inwestora
Brak węgla dla bloku w Jaworznie ma stać na drodze do zakończenia procesu przejęcia wykonawcy inwestycji, Rafako, przez firmę Galleon. Zegar tyka.
Czytaj więcej
Rafako ma 1,5 miesiąca, aby zamknąć wszystkie wątpliwości wokół nierozliczonych jeszcze inwestycji i móc trafić pod skrzydła Michała Sołowowa. Trudność może sprawić wyjaśnienie w tym czasie sprawy bloku w Jaworznie.
Siły tłumiące inflację już działają
Aby inflacja trwale spadła, musi się zmniejszyć popyt w gospodarce. To już zaczyna się dziać – ocenia członek RPP Henryk Wnorowski.
Czytaj więcej
W tym cyklu stopa referencyjna NBP nie przekroczy 7 proc. Rzeczywistość jest jednak bardzo niepewna i zmienna, więc moja ocena też może się zmienić – mówi prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.