Otoczenie dla złota było dosłownie idealne w ciągu ostatnich dwóch lat, aby kruszec mógł drożeć. Pomimo to ceny złota zawróciły. Wygląda więc, że na dzisiaj nic nie jest ich w stanie wynieść na nowe historyczne maksima. Tym samym długoterminowa hossa jest zagrożona. SL: 2020. Cel: 1770.
WIG p
Parametry polskiej gospodarki pogarszają się. Takie otoczenie negatywnie dotknie większość spółek. Jest jednak szansa, że obecna sytuacja jest już w cenach akcji, a polskie indeksy nie przebywają w trendzie spadkowym, a horyzontalnym. Według takiego założenia testowanie lutowych dołków może być okazją do zajęcia pozycji. Wejście 57000, SL: 53990. Cel: 65500.
Marcin Kiepas, Tickmill
USD/PLN q
Początek miesiąca może upłynąć jeszcze pod znakiem osłabienia złotego, co wywinduje notowania USD/PLN powyżej 4,50 zł, ale w drugiej jego połowie nastroje powinny się poprawić, przynosząc umocnienie rodzimej waluty. Sprzyjać temu będzie podwyżka stóp przez RPP. Wejście: 4,51; SL: 4,60; Cel: 4,20.
bawełna q
Rynek bawełny, który z małymi przerwami rośnie od marca 2020 r., powoli dojrzewa do naprawdę dużej realizacji zysków. Dwukrotnie cofnięcie w kwietniu było tego pierwszym sygnałem. Drugim będzie nieudane wybicie powyżej kwietniowych maksimów. Wejście: 142,70. SL; 147,10. Cel: 121,70.
S&P 500 p
Strach przed podwyżkami stóp procentowych wrócił ze zdwojoną siłą, co zapowiada możliwość zejścia indeksu do 4000 w pierwszej połowie maja. Tam ponownie odezwie się popyt, zainteresowany odebraniem przecenionych akcji, co zakończy ciągnącą się od początku roku (z przerwami) korektę na Wall Street. Wejście: 4000. SL: 3900. Cel: 4400.
Michał Krajczewski, BM BNP Paribas
AUD/USD p
Zgodnie z oczekiwaniami z zeszłego miesiąca, kurs AUD/USD spadł z rejonów oporu przy 0,755 do rejonów wsparcia przy 0,70–0,71. Patrząc szerzej, w kwietniu widzieliśmy wyraźne umocnienie dolara, inwestorzy po majowym posiedzeniu Fed mogą jednak realizować zyski. SL: 0,685. Cel: 0,75.
platyna p
Platyna dotarła na koniec kwietnia do istotnego poziomu wsparcia i ubiegłorocznych minimów przy 900 USD. Obserwując znaczne wyprzedanie całej grupy metali szlachetnych, oczekuję korekcyjnego odbicia w maju. SL: 860. Cel: 1111.
S&P 500 p
Chociaż w średnim terminie ryzyko spowolnienia koniunktury i podwyżek stóp procentowych przez Fed może ograniczać wzrosty, tak w maju oczekuję odreagowania indeksów po dokonaniu oczekiwanej podwyżki stóp procentowych przez Fed, zakończeniu dobrego sezonu wyników kwartalnych za I kw. oraz z uwagi na mocne, negatywne nastawienie inwestorów. SL: 3999. Cel: 4600.
Rafał Sadoch, BM mBanku
EUR/USD p
Dolar historycznie zwykł zyskiwać przed okresem faktycznego zacieśnienia polityki monetarnej. Rynek wycenił już podwyżki po 0,5 pkt proc. na kolejnych czterech posiedzeniach Fed. Rynek mógł zagalopować się w tych oczekiwaniach, szczególnie że powoli EBC może przystępować do normalizacji polityki monetarnej. Cel: 1,08.
złoto q
Środowisko wyższych stóp procentowych powinno ciążyć cenom złota w najbliższych miesiącach.
S&P 500 p
Początek roku jest kiepski dla rynku akcji, który obawia się negatywnego przełożenia podwyżek stóp na poziom aktywności gospodarczej. Patrząc na wyniki spółek za I kwartał, pozostają one relatywnie dobre, co powinno sprzyjać ożywieniu popytu na ryzyko.
Kamil Cisowski, DI Xelion
USD/RUB p
Całkowicie nierynkowe umocnienie rubla wygenerowało stratę w ubiegłym miesiącu, natomiast sam fakt, że rosyjska waluta w teorii jest jedną z najsilniejszych na świecie, w tym roku przekracza naszym zdaniem granicę absurdu. Sytuacja ulegnie gwałtownej zmianie przy najmniejszym łagodzeniu regulacji.
pallad p
Pallad wymazał w ciągu jednej sesji większość ubiegłomiesięcznych wzrostów, natomiast wciąż wydaje nam się ciekawszą opcją inwestycyjną niż inne metale szlachetne, na ich tle zachowywał się w kwietniu lepiej. Bilans ryzyk dla cen surowca wydaje nam się asymetryczny.
WIG-banki p
W wyniku publikacji planów rządu z końca kwietnia tegoroczna przecena polskich banków sięga już około 30 proc. Pomimo bardzo poważnych ryzyk regulacyjnych wydają się one obecnie okazyjnie wycenione, w momencie gdy generują rekordowe zyski. Spodziewamy się odreagowania, które powinno okazać się większe niż dla całej GPW.
Marek Rogalski, DM BOŚ
GBP/USD p
Funt został nadmiernie przeceniony w ostatniej dekadzie kwietnia. Tymczasem nic nie wskazuje na to, aby Bank Anglii miał wstrzymywać podwyżki stóp procentowych. Z kolei Fed mógł zostać w krótkiej perspektywie już zdyskontowany.
gaz ziemny q
Paradoksalnie notowania tego surowca być może sięgnęły już swojego lokalnego sufitu. W przypadku korekty kluczowe stanie się złamanie wsparcia przy 6,45 USD/MMBtu.
DAX p
Uwagę zwraca rosnąca siła relatywna niemieckiej giełdy wobec amerykańskiej. Wsparciem może też być łagodna polityka EBC. To wszystko zaprocentuje, jeżeli poprawi się globalny sentyment.
Sobiesław Kozłowski, Noble Securities
USD/PLN q
Ekstremalne wykupienie na indeksie USD (DXY) jest układem sprzyjającym korekcie, co byłoby korzystne dla walut rynków wschodzących, w tym i PLN. Silnym oporem jest 4,51, natomiast ważne wsparcie to rejon 4,30–4,34.
srebro p
Wykupienie na DXY (USD) sprzyja odreagowaniu jego siły, co byłoby korzystne dla surowców, w tym i srebra. Silna korekta na srebrze tworzy interesujący układ. SL: 20,9.
S&P 500 p
Po kwietniowej słabej reakcji rynku na niskie marcowe odczyty sentymentu gra pod interpretację kontrariańską staje się wprawdzie coraz bardziej niepewna, ale w maju można dodatkowo liczyć na kulminującą z końcem miesiąca zwyczajową sezonową zwyżkę.
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl
EUR/PLN q
Rynek panicznie zareagował na informacje o wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu. Kurs euro powinien jednak spadać m.in. dzięki jastrzębiemu nastawieniu RPP, która w obliczu silnego wzrostu, wysokiej dynamiki wynagrodzeń i rekordowej inflacji zdecydowała się w maju na kolejny ruch stóp procentowych.
kawa q
Kawa, cukier i kakao – te trzy towary w kwietniu radziły sobie słabo na tle innych płodów rolnych i tzw. soft commodities. W przypadku kontraktów na arabikę pogłębienie zniżek może zwiastować wysoka produkcja, osłabienie popytu oraz mocne spadki gatunku robusta.
Nasdaq 100 p
Indeks Nasdaq 100 w końcówce kwietnia bronił dołków z lutego i marca tego roku. Głównym bodźcem do wyprzedaży spółek z sektora jest przekonanie, że Rezerwa Federalna bardzo agresywnie zacieśniać będzie politykę. Na żadnym z trzech najbliższych posiedzeń nie spodziewam się ruchu mocniejszego niż 0,5 pkt proc., co może przynieść ulgę rynkom akcji.
Andrzej Kiedrowicz, PKO BP
EUR/USD p
Przy braku dalszych, jastrzębich zaskoczeń ze strony Fedu oraz możliwości złagodzenia gołębiego przekazu EBC powinno nastąpić korekcyjne odbicie na skrajnie wyprzedanej parze.
kukurydza p
Wojna w Ukrainie i susza w Ameryce Południowej istotnie zmniejszają podaż zboża, a rosnące zapotrzebowanie na biopaliwa wzmacnia presję popytu, co może prowadzić do dalszego wzrostu cen kukurydzy.
DAX q
Rosnące ryzyko stagflacji w Niemczech wraz z ryzykiem wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu, co mogłoby tylko spotęgować presję inflacyjną, może ciążyć na wycenie indeksu.