Pierwsze miesiące roku przyniosły przecenę na globalnych giełdach. Jakie są czynniki ryzyka na kolejne miesiące? Czy można liczyć na odreagowanie i trend się odwróci?
W krótkim terminie dostrzegamy mocno negatywne nastroje inwestorów na rynkach akcji, które spowodowane są licznymi czynnikami ryzyka. Należą do nich podwyżki stóp procentowych przez banki centralne na świecie i zakończenie okresu taniego pieniądza na rynkach finansowych. Ponadto splot takich czynników jak wyższa inflacja i stopy procentowe, lockdown w Chinach oraz wojna między Rosją a Ukrainą negatywnie wpływają na koniunkturę gospodarczą na świecie, co jest obecnie dyskontowane przez rynki. Jednakże o ile te ryzyka cały czas mogą wpływać na zachowanie giełd w średnim terminie, o tyle w krótkim okresie dostrzegamy znaczące wykupienie indeksów, ponadto m.in. krajowy WIG20 albo amerykański S&P 500 znajdują się blisko kluczowych poziomów wsparcia, co zwiększa szansę na odreagowanie w maju.
Czytaj więcej
Eksperci w większość proponują długie pozycje na rynku akcji. Liczą na zwyżki m.in. na Wall Street i na GPW. Są również przekonani, że obserwowane od dawna umocnienie dolara w maju zostanie zatrzymane. W przypadku surowców prognozy są zróżnicowane.
Niektóre surowce w kwietniu złapały zadyszkę, co pokazuje spadek indeksu Bloomberg Commodity Index. Metale przemysłowe taniały, jednak do wzrostu doszło m.in. na wykresie gazu. Na jakie surowce warto obecnie stawiać?
W krótkim terminie obserwujemy relatywną słabość metali szlachetnych spowodowaną umacniającym się dolarem oraz narastającymi oczekiwaniami na podwyżki stóp procentowych w USA. Realizacja oczekiwanego przez nas scenariusza podwyżki o 0,5 pkt proc. na majowym posiedzeniu Fedu może przełożyć się na krótkoterminowe odreagowanie tej części rynku. W nieco dłuższym ujęciu pozytywnie oceniamy metale przemysłowe. Oczekiwana stymulacja gospodarki chińskiej oraz rosnące potrzeby transformacji energetycznej globalnej gospodarki będą wspierały popyt na wiele surowców (m.in. miedź, aluminium albo lit).