Lipiec przyniósł długo wyczekiwaną poprawę notowań funduszy dłużnych w związku z dynamicznie zniżkującymi rentownościami papierów skarbowych. Był to także bardzo dobry miesiąc funduszy akcji, szczególnie rynków rozwiniętych. Cała szóstka portfeli funduszy, które publikujemy co miesiąc, przyniosła zyski.
Co dalej ze stopami procentowymi
Pod względem wyników najlepszym zestawem okazały się w lipcu bardziej ryzykowne portfele funduszy, nastawione na rynek amerykański. Z drugiej strony w dłuższym terminie to one przyniosły największe na tle szóstki portfeli straty. W lipcu można było jednak solidnie zarobić także dzięki bardziej bezpiecznym portfelom, opartym na rynku długu. Był to miesiąc gwałtownych spadków rentowności papierów skarbowych, wraz z nasilającymi się obawami o rozwój gospodarczy. To właśnie zachowanie banków centralnych w obliczu hamującej gospodarki oraz wysokiej inflacji będzie kluczowe dla perspektyw gospodarczych i zachowania poszczególnych aktywów.
Po lipcowym rajdzie obligacji zarządzający mają różne wrażenia. Zbigniew Obara z BM Alior Banku spodziewa się docelowo wyższych stóp procentowych NBP i dłuższego okresu ich funkcjonowania, niż to obecnie zakłada rynek, dlatego dobrym pomysłem może być inwestowanie w dług krótkoterminowy i zmiennokuponowy. Nieco inne zdanie ma Maciej Borkowski z BM Pekao. Jak zauważa, dynamika inflacji już nie przyspiesza, a patrząc na notowania walut i ropy naftowej, mamy realne szanse na jej złagodzenie. – Tym samym Rada Polityki Pieniężnej może nie być skłonna do dalszego mocnego podnoszenia stóp procentowych i zapowiedziana przez prezesa NBP podwyżka o 25 pkt baz. we wrześniu faktycznie może okazać się ostatnią w tym cyklu – przewiduje. Jak dodaje Borkowski, ruch wzrostowy cen obligacji skarbowych jeszcze się nie zakończył i wciąż jest szansa na osiągnięcie dobrych wyników w terminie najbliższego półrocza.
Ponad połowa aktywów w akcjach
Ogółem zmiany w strukturze portfeli funduszy prowadzonych przez szóstkę ekspertów, o ile występują, są w sierpniu kosmetyczne. Warto odnotować wzrost pozycji funduszy akcji amerykańskich o 3,3 pkt proc., do 16,3 proc. Stało się to kosztem funduszy akcji globalnych rynków rozwiniętych oraz polskich obligacji skarbowych. Te ostatnie nadal jako grupa będą mieć największy wpływ na wyniki, bo ich udział nadal sięga aż 24 proc. Kolejną kategorią będą wspomniane fundusze akcji rynków rozwiniętych. Łącznie fundusze akcji będą w tym miesiącu odpowiadać za 55 proc. aktywów portfela funduszy „Parkietu”.