Bilans pierwszego półrocza wypada pozytywnie dla uczestników rywalizacji portfeli fundamentalnych. Straty z lutowo-marcowej korekty, wywołanej paniczną wyprzedażą, w kolejnych miesiącach sprawnie udało się odrobić. Czerwiec był trzecim z rzędu miesiącem, w którym koniunktura była bardzo łaskawa dla posiadaczy akcji. Tym razem prym na rynku wiodły mniejsze spółki oraz energetyczni giganci.
Duże spółki z odstawce
Wytypowane na początku czerwca spółki nie zawiodły uczestników naszej gry. A ponieważ zwycięskiego składu się nie zmienia, to w lipcu do istotnych roszad w kompozycji portfeli nie doszło. Eksperci wychodzą z założenia, że dobra passa ich spółek w tym miesiącu będzie kontynuowana.
Tam, gdzie jednak pojawiły się zmiany, wynikały one z chęci zrealizowania przez ekspertów części zysków. To był główny argument przemawiający za pozbyciem się walorów z portfela. Dlatego z ich składu wypadły akcje spółek, które już pozwoliły całkiem sporo zarobić, jak np. Datawalk, Mercator Medical czy XTB. Takich ruchów nie było jednak zbyt wiele.
Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć, że eksperci konsekwentnie stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. W ich ocenie poza WIG20 nie brakuje firm o solidnych fundamentach, które mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, potwierdzoną na przykład atrakcyjnymi poziomami wskaźników wyceny. Równocześnie typujący nieco ograniczyli ekspozycję na segment największych firm, który stał się dla nich zbyt ryzykowny po ostatnich zwyżkach. Stąd rezygnacja z walorów CCC, Dino JSW i Tauronu. Wyjątkiem jest PGNiG, które zyskało na atrakcyjności w wyniku wzrostu notowań cen gazu i otrzymaniu rekompensaty od Gazpromu w wysokości 1,5 mld USD.
Spółki odporne na kryzys na celowniku
W odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią Covid-19 eksperci chętniej stawiają na spółki bardziej defensywne, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej, oraz takie, dla których okres ograniczeń związanych z koronawirusem okazał się szansą na przyspieszenie wzrostu biznesu.