W II kwartale najwyższe, dwucyfrowe, stopy zwrotu przyniosły indeksy na giełdach w Argentynie, Grecji i Rosji. Warszawa z symbolicznymi zmianami WIG i WIG20 plasuje się w ogonie zestawienia. To jednak nie znaczy, że podczas minionych trzech miesięcy nie dało się na naszym rynku zarobić. Dobrze obrazuje to portfel dywidendowy „Parkietu". Średnia stopa zwrotu ze wskazań analityków przekroczyła 6,5 proc., a narastająco zbliżyła się do 14 proc.
Najlepiej w II kwartale radziły sobie wskazania DM BDM (czytaj: rozmowa z dyrektorem działu analiz Krzysztofem Pado). Bardzo dobrze wypadło też debiutujące w naszym portfelu BM BNP Paribas. Z rynkiem wygrały również Millennium DM, Noble Securities i Haitong Bank.
Wskazania pod lupą
W portfelu na II kwartał w sumie mieliśmy 31 firm. Zdecydowana większość przyniosła dodatnie stopy zwrotu. W niektórych przypadkach zostały one dodatkowo podbite przez dywidendy (uwzględniamy je w tym kwartale, w którym przypada dzień ustalenia prawa). Każde biuro maklerskie może się pochwalić przynajmniej jednym strzałem w dziesiątkę. I tak np. w portfelu DM PKO BP dobrze radziło sobie PZU (natomiast średnią stopę zwrotu obniżył Ciech), wśród wskazań Noble Securities i Haitong Banku najjaśniej błyszczały Ten Square Games, w Millennium DM stopę zwrotu podbiły Kruk i Neuca, w DM DBM Selena i Decora, a w BM BNP Paribas niekwestionowaną gwiazdą był Play.
Do zestawienia na III kwartał eksperci również wskazali łącznie 31 firm (prezentujemy je wszystkie w ramkach). Część z nich regularnie pojawia się w naszych zestawieniach z uwagi na dobre fundamenty oraz konsekwentną politykę dywidendową. Mowa tu m.in. o przedstawicielach branży finansowej (PZU, Pekao czy Banku Handlowym), przemysłowej (Kęty) czy deweloperskiej (Dom Development, Atal, Echo). Aż dziesięć spółek zostało teraz wytypowanych przez więcej niż jedno biuro maklerskie. Są to: Budimex, Comarch, Echo Investment, Famur, Grupa Azoty, Kęty, LPP, Neuca, Pekao oraz PZU.
III kwartał to szczyt sezonu dywidendowego. O ile premia z zysku jest zazwyczaj uchwalana podczas walnych zgromadzeń odbywających się w II kwartale, o tyle dzień przyznania prawa do wypłaty najczęściej przypada na lipiec–sierpień. Choć są też spółki, które mają zdecydowanie szybsze tempo i tegoroczną (z zysku z 2018 r.) wypłatę mają już za sobą.