Władze powinny identyfikować i monitorować odpowiednie połączenia wzajemne zarówno w obrębie ekosystemem kryptowalut, jak i pomiędzy ekosystemem kryptowalut a szerszym systemem finansowym. Powinny zająć się wynikającymi z nich zagrożeniami dla stabilności finansowej.
Zalecenie 9:
Kompleksowa regulacja usługi kryptowalut dostawców z wieloma funkcjami.
Władze powinny zapewnić, że dostawcy usług związanych z aktywami kryptograficznymi i ich podmioty stowarzyszone łączące wiele funkcji i działań, jeżeli jest to dopuszczalne, podlegają stosownym regulacjom i nadzorowi, które kompleksowo uwzględniają związane z tym ryzyko, w tym między innymi dotyczące konfliktu interesów i rozdzielenia określonych funkcji, działań lub inkorporacji.
Dla stablecoinów
Zalecenie 1:
Gotowość władz do regulowania i nadzorowania globalnego ustalenia dotyczącego stablecoinów (SGR).
Władze powinny posiadać i wykorzystywać odpowiednie uprawnienia i narzędzia, aby kompleksowo regulować i nadzorować ustalenia SGR oraz efektywnie egzekwować odpowiednie przepisy i regulacje.
Zalecenie 2:
Kompleksowy nadzór nad działalnością i funkcjami.
Władze powinny stosować kompleksowe i skuteczne przepisy regulacyjne, nadzorcze i wymogi nadzoru zgodne ze standardami międzynarodowymi określonymi w porozumieniach SGR proporcjonalnie do ryzyka, jakie stwarzają.
Zalecenie 3:
Współpraca transgraniczna, koordynacja i dzielenie się informacjami.
Władze powinny współpracować i koordynować między sobą zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, aby wspierać wydajną i skuteczną komunikację, wymianę informacji i konsultacje w celu wzajemnego wspierania się w wypełnianiu swoich mandatów oraz zapewnić kompleksową regulację, nadzór i nadzór nad ustaleniami SGR ponad granicami i sektorami.
Zalecenie 4:
Struktury zarządzania i operacje zdecentralizowane.
Władze powinny wymagać, aby w ramach SGR istniały rozwiązania, i ujawniać kompleksowe ramy zarządzania z jasnymi i bezpośrednimi zakresami odpowiedzialności za wszystkie funkcje i działania w ramach porozumienia SGR.
Zalecenie 5:
Zarządzanie ryzykiem.
Władze powinny wymagać, aby ustalenia GSC zapewniały skuteczne zarządzanie ryzykiem w istniejących ramach, które kompleksowo uwzględniają wszystkie istotne ryzyka związane z ich działalnością, szczególnie w zakresie odporności operacyjnej i bezpieczeństwa cybernetycznego zabezpieczenia i środków AML/CFT.
Zalecenie 6:
Przechowywanie danych i dostęp do nich.
Władze powinny wymagać, aby ustalenia SGR posiadały solidne ramy, łącznie z systemami i procesami gromadzenia, przechowywania, zabezpieczania i terminowego dokładnego raportowania danych. Organy powinny mieć w razie potrzeby dostęp do danych odpowiednich do wypełniania swoich zadań regulacyjnych i nadzorczych.
Zalecenie 7:
Naprawa i likwidacja SGR.
Władze powinny wymagać, aby ustalenia SGR obejmowały plany uchwał w takich sytuacjach.
Zalecenie 8:
Ujawnianie informacji.
Władze powinny wymagać, aby emitenci GSC oraz – w stosownych przypadkach – inni uczestnicy ustalenia GSC zapewniali wszystkim użytkownikom i odpowiednim zainteresowanym stronom kompleksową wiedzę i przejrzyste informacje umożliwiające zrozumienie funkcjonowania porozumienia SGR, w tym w odniesieniu do ram zarządzania, wszelkich konfliktów interesów i konfliktów zarządzanie, prawa do umorzenia, mechanizmu stabilizacyjnego, działalności operacyjnej, zarządzanie ryzykiem i sytuacji finansowej.
Zalecenie 9:
Prawa do umorzenia, stabilizacja i zasady ostrożnościowe.
Władze powinny wymagać, aby ustalenia SGR zapewniały wszystkim solidną podstawę prawną regulacji stosunków użytkowników wobec emitenta i/lub bazowych aktywów rezerwowych oraz gwarancji terminowości odkupienia. W przypadku OWS odnoszących się do jednej waluty fiducjarnej wykup powinien nastąpić po cenie nominalnej w tej walucie. Aby utrzymać stabilną wartość przez cały czas i ograniczyć ryzyko wahań, władze powinno wymagać, aby porozumienia SGR posiadały skuteczny mechanizm stabilizacyjny.
Zalecenie 10:
Zgodność z przepisami regulacyjnymi, nadzorczymi i wymogi dotyczące nadzoru przed rozpoczęciem działalności.
Władze powinny wymagać, aby ustalenia dotyczące GSC spełniały wszystkie mające zastosowanie przepisy i wymogi nadzorcze w danej jurysdykcji przed rozpoczęciem wszelkich operacji w tej jurysdykcji i w razie potrzeby dostosowywały się do nowych wymogów regulacyjnych.