Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.03.2022 09:00 Publikacja: 06.03.2022 09:00
Jacek Janiuk, nowy szef BM Alior Banku.
Foto: materiały prasowe
Stanowiska szefa BM Alior Banku to ostatnio gorący stołek. Wierzy pan, że dłużej zagrzeje miejsce na tym stanowisku?
Określenie „gorący stołek" wydaje się być zdecydowanie na wyrost. Poprzedni dyrektor BM Alior Banku Andrzej Rosłaniec stoi obecnie za sterami Alior TFI. Nie jestem w stanie przewidzieć przyszłości, więc nie skupiam się na tym, jak długo będę stał na czele biura, tylko nad tym, co mogę wnieść do organizacji. Z jednej strony wierzę, że uda mi się kontynuować kierunki obrane przez moich poprzedników. Natomiast z drugiej strony chcę przygotować nasze biuro do dynamicznych zmian, jakie zachodzą obecnie na świecie. Mówiąc o zmianach, mam na myśli przede wszystkim zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność. Cechy te określane są skrótem VUCA, który został wiele lat temu wymyślony przez amerykańską armię i zakłada, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy. Ważne jest, aby umieć wnikliwie obserwować bieżącą sytuację i reagować na nią. Dziś my sami, jak i organizacje potrzebujemy przede wszystkim rozwijania i pielęgnowania w sobie zdolności do elastycznego i odważnego adaptowania się do nieoczekiwanych wydarzeń. Inaczej mówiąc, nic nie jest trwałe i dlatego koncentruję się na tym, na co mam wpływ. Mam nadzieję, że efekty moich działań pozwolą na długoletnie i stabilne przywództwo w BM Alior Banku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
W marcu przybyło prawie 30 tys. rachunków maklerskich. Znów największą zasługę w tym ma XTB. Firma już w przyszłym miesiącu może stać się rynkowym numerem jeden jeśli chodzi o liczbę prowadzonych kont.
Handel akcjami na warszawskiej giełdzie rozkwitł na dobre. Marzec przyniósł rekordowe obroty na głównym rynku. Ponad 60 proc. z nich przeszło przez ręce zagranicznych brokerów.
Gospodarka rosyjska mocno już uzależniła się od Chin. Kuszenie Putina przywróceniem normalnych relacji ekonomicznych i politycznych ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską może więc okazać się zbyt mało atrakcyjną nagrodą za przerwanie wojny.
Grupa zachodnich funduszy uzyskała możliwość pozbycia się papierów spółek notowanych na giełdzie moskiewskiej. Sama giełda radziła sobie jednak w ostatnich miesiącach bardzo dobrze.
Branża ma duże doświadczenie w rozpoznawaniu preferencji klientów, ale trzeba pamiętać, że oczekiwania inwestorów cały czas się zmieniają – mówi Tomasz Bilczyński, kierownik działu brokerskiego w Accenture.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas