Branża magnesem dla bankowców i ubezpieczeniowców

Robert Leszczewicz – były członek zarządu Meritum Banku i Banku Współpracy Europejskiej – został szefem Moneysupermarket.

Publikacja: 19.06.2010 01:36

Właścicielem spółki jest notowany na NYSE pośrednik Dollar Financial Corp., który zdecydował się wejść do Polski. Wartość DFC 18 czerwca wynosiła 486,9 mln USD. Posiada blisko 1,2 tys. placówek w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

Leszczewicz to niejedyny menedżer, który z bankowości czy ubezpieczeń przeniósł się do branży pośrednictwa. W przypadku części osób mamy do czynienia z powrotem do segmentu, w którym pracowały kilka lat temu.Niektórzy nie ograniczają się tylko do roli menedżera. Inwestują też własne pieniądze. Najnowszym przykładem jest Jacek Michalczyk, były członek zarządu Millennium TFI i Opoka TFI. Uruchomił spółkę Private Finance. Firma ma różnorodną ofertę, oferuje zarówno kredyty i fundusze, jak i ubezpieczenia.

W ostatnich latach na przenosiny z bankowości do pośrednictwa zdecydowali się też Ireneusz Kasner, Adam Parfiniewicz, Fedele di Maggio czy Andrzej Reterski. Kasner, były szef BWE, objął stery Family Finance kontrolowanej przez Jana Kulczyka. Kasner był menedżerem Polskiego Towarzystwa Finansowego, swego czasu jednego z największych graczy na rynku kredytów samochodowych.

Parfiniewicz z fotela wiceprezesa Lukas Banku przeniósł się na stanowisko prezesa Expandera, trzeciej co do wartości sprzedawanych kredytów firmy pośrednictwa finansowego. Z cięcia kosztów w Kredyt Banku znany był di Maggio. Został ściągnięty do Finamo, by zrobić to samo. Nie dał rady i część Finamo kupił Leszek Czarnecki.

Reterski, szef Domu Finansowego QS należącego do francuskiej grupy LaSer (po 50 proc. akcji mają BNP Paribas i Galeries Lafayette), w przeszłości był m.in. członkiem zarządu AIG Bank Polska i prezesem spółki Best. Obecnie to firma windykacyjna. Za czasów Reterskiego była pośrednikiem powiązanym z BRE Bankiem.

W sektorze ubezpieczeniowym znany jest przypadek Aleksandra Nawrockiego, byłego prezesa towarzystwa Pramerica Życie. W 2005 r. założył Premium Financial. Jego wspólnikiem był Norbert Pyffel, uchodzący w środowisku doradców finansowych za postać kultową z racji ilości sprzedanych w trakcie kariery produktów inwestycyjnych. Pół roku temu ich drogi się rozeszły i firma zakończyła działalność.

Czemu ci menedżerowie znaleźli się w branży pośrednictwa? Niektórzy z pewnością wierzą, że zarobią większe pieniądze, budując swoją własną firmę. Dla innych może po prostu brakować miejsca w „poważniejszych” branżach. Jeszcze inni, jak Parfiniewicz, wskazują, że kierując pośrednikiem, mają możliwość podejmowania autonomicznych decyzji. Tymczasem w instytucjach należących do dużych grup o strategii i ruchach biznesowych decydują zagraniczne centrale.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę