Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.11.2013 15:25 Publikacja: 20.11.2013 15:00
Andrej Babiš, kontrowersyjny miliarder, szef partii ANO 2011. Być może przyszły minister finansów Czech.
Foto: Archiwum
Nasi południowi sąsiedzi mają wreszcie powód do narzekań: ich gospodarka słabnie, a październikowe wybory parlamentarne nie przyniosły wyraźnego rozstrzygnięcia dającego nadzieję, że nowe władze szybko wyprowadzą kraj z kryzysu. Co prawda kraj wyszedł w drugim kwartale 2013 r. z recesji trwającej od końcówki 2011 r., ale już w trzecim kwartale PKB spadł o 0,5 proc. (licząc kwartał do kwartału). To gorzej, niż spodziewali się analitycy. – To pokazuje, w jak trudnej sytuacji jest czeska gospodarka i jak gorzej sobie radzi na tle innych gospodarek regionu. Zaszkodziła jej polityczna niepewność oraz niewystarczające inwestycje i akcja kredytowa. Wygląda na to, że tegoroczny spadek PKB może okazać się większy od tego z 2012 r. (1,5 proc. – red.), a wzrost gospodarczy w przyszłym roku może wynieść jedynie 0,4 proc. – mówi „Parkietowi" Peter Attard Montalto, strateg z banku Nomura International. – Wstępne dane za trzeci kwartał mówią, że o spadku PKB zaważyły przede wszystkim mniejsze inwestycje oraz gorszy bilans handlowy. Czechy wypadają rozczarowująco na tle reszty Europy Środkowo-Wschodniej – wskazuje w rozmowie z nami William Jackson, analityk z firmy badawczej Capital Economics. Jesienne prognozy Komisji Europejskiej mówią, że tegoroczny spadek PKB Czech wyniesie 1 proc., a przyszłoroczny wzrost gospodarczy sięgnie 1,8 proc. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się odpowiednio spadku o 0,3 proc. i wzrostu o 1,5 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
Brak konkurencyjnej wojny o lokaty źle wróży naszym oszczędnościom w obliczu oczekiwanego spadku stóp procentowych. Można się spodziewać, że banki będą jeszcze szybciej ciąć i tak już niskie oprocentowanie depozytów.
Niemiecki urząd antymonopolowy wydał w poniedziałek zgodę na zakup przez włoską grupę UniCredit niemal 30 proc. akcji Commerzbanku, właściciela mBanku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas