Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.02.2017 15:26 Publikacja: 15.11.2012 10:01
Dariusz Kalinowski, prezes Stokrotki i wiceprezes Emperii
Foto: Archiwum
Branża handlowa w Polsce jest jedną z najbardziej konkurencyjnych w Europie. Przekonało się o tym spore grono globalnych graczy. – Wiele firm zagranicznych zainwestowało w Polsce, poczynając od wczesnych lat 2000, skuszonych dużym potencjałem rynku i wizją szybkiego upadku handlu rodzinnego. Rzeczywistość pokazała jednak, że handel tradycyjny jest mocno zakorzeniony w nawykach zakupowych konsumentów, a ich wymagania szybko rosną. Dlatego wiele inwestycji nie powiodło się – mówi Kamil Szlaga, analityk KBC Securities. Na rynek trafiają kolejne wieści o kłopotach globalnych graczy. Podobno niemiecka Metro Group szuka kupca na sieć Real w Polsce. – Nie komentujemy żadnych spekulacji dotyczących naszego portfela – mówi Rüdiger Stahlschmidt, rzecznik Metro Group, przyznając jednocześnie, że rozważane są różne opcje. W 2011 r. sprzedaż like-for-like Reala w Europie Wschodniej spadła o 3 proc. Oszczędności szuka również francuska sieć Carrefour. Kilka miesięcy temu na rynku pojawiła się informacja, jakoby firma zamierzała wycofać się z Polski. Carrefour jednak zdementował tę informację. W 2011 r. sprzedaż grupy spadła o 2,5 proc. Z kolei w ubiegłym miesiącu na rynek trafiły niespodziewane wieści, że z kilku krajów Europy – w tym z Polski – wycofuje się globalny koncern Kimberly-Clark (m.in. pieluszki Huggies). Ręce zaciera polska Hygienika, która chce zagospodarować sporą część powstałej luki rynkowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
WIG20 udało się cudem zamknąć notowania nad poziomem ze środy. We Frankfurcie i Nowym Jorku kolejne rekordy wszech czasów. Trump przypomniał sobie o Fedzie. W Japonii stopy w górę. A rząd Chin "stymuluje" akcje.
Real brazylijski umacnia się w stosunku do dolara dzięki zwiększonemu zaufaniu inwestorów na rynku krajowym i przecenie amerykańskiej waluty. Mimo to od 22 stycznia 2024 r. real osłabił się w stosunku do dolara o około 20 proc.
Polski rynek akcji wygląda w styczniu zdecydowanie lepiej niż w poprzednich miesiącach, a główne światowe indeksy znów biją rekordy. Jeśli zdołają utrzymać trend, to byłby to dodatkowy mocny bodziec dla krajowych benchmarków.
Ponad 70 proc. spółek jest teraz wycenianych wyżej niż na początku roku, w tym 5 proc. podrożało o minimum jedną trzecią. Są nawet firmy, które zwiększyły swoją wycenę kilkakrotnie. W których przypadkach to czysta spekulacja, a w których uzasadnione zwyżki?
Są na giełdzie spółki, które mocno rozczarowały inwestorów. Sprawdzamy, czy ich fatalna passa ma się już ku końcowi. Czy kursy zaczną rosnąć? Jakie czynniki mogą odwrócić trend?
Po dwóch znakomitych latach dla akcji brokerzy, zarządzający funduszami w większości obstawili rok 2025. Większość prognoz jest bycza, nawet ponad 7 tys. punktów. S&P 500 jest o 15 proc. od przekroczenia tego poziomu. Średnia roczna zmiana w ciągu 30 lat wynosi ok. 10 proc.
Wskaźnik zyskał w środę 1,3 proc. i dotarł w ciągu dnia do 2373 pkt. Ostatecznie kończył dzień wynikiem 2362 pkt. Jest najwyżej od września. Od początku roku ugrał ponad 7 proc. Niektórzy zastanawiają się, czy nie przyszła pora na korektę.
Według prognoz w najbliższych latach średnio o 2 proc. rocznie będzie rosła wymiana handlowa Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską. Zapowiadane cła nie powinny tego zmienić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas