Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.02.2017 15:26 Publikacja: 15.11.2012 10:01
Dariusz Kalinowski, prezes Stokrotki i wiceprezes Emperii
Foto: Archiwum
Branża handlowa w Polsce jest jedną z najbardziej konkurencyjnych w Europie. Przekonało się o tym spore grono globalnych graczy. – Wiele firm zagranicznych zainwestowało w Polsce, poczynając od wczesnych lat 2000, skuszonych dużym potencjałem rynku i wizją szybkiego upadku handlu rodzinnego. Rzeczywistość pokazała jednak, że handel tradycyjny jest mocno zakorzeniony w nawykach zakupowych konsumentów, a ich wymagania szybko rosną. Dlatego wiele inwestycji nie powiodło się – mówi Kamil Szlaga, analityk KBC Securities. Na rynek trafiają kolejne wieści o kłopotach globalnych graczy. Podobno niemiecka Metro Group szuka kupca na sieć Real w Polsce. – Nie komentujemy żadnych spekulacji dotyczących naszego portfela – mówi Rüdiger Stahlschmidt, rzecznik Metro Group, przyznając jednocześnie, że rozważane są różne opcje. W 2011 r. sprzedaż like-for-like Reala w Europie Wschodniej spadła o 3 proc. Oszczędności szuka również francuska sieć Carrefour. Kilka miesięcy temu na rynku pojawiła się informacja, jakoby firma zamierzała wycofać się z Polski. Carrefour jednak zdementował tę informację. W 2011 r. sprzedaż grupy spadła o 2,5 proc. Z kolei w ubiegłym miesiącu na rynek trafiły niespodziewane wieści, że z kilku krajów Europy – w tym z Polski – wycofuje się globalny koncern Kimberly-Clark (m.in. pieluszki Huggies). Ręce zaciera polska Hygienika, która chce zagospodarować sporą część powstałej luki rynkowej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Według analityków Goldman Sachs do końca roku cena złota wzrośnie do 3700 dolarów za uncję. Tylko w ciągu pierwszych 15 tygodni tego roku kruszec pobił rekord cenowy aż 24 razy.
Grupa Amica zanotowała w 2024 roku blisko 2,6 mld zł przychodów, co oznacza ich spadek o 9 proc. rdr. Mimo tego rentowność EBITDA wzrosła do 4,9 proc., osiągając 125,4 mln zł zysku na tym poziomie. Roczny zysk brutto zwiększył się o 22 proc.
Chiński eksport wzrósł w marcu trzy razy mocniej niż oczekiwano. Wiele spółek przyspieszało dostawy z Chin, by zdążyć przed podwyżkami ceł zapowiadanymi przez prezydenta USA Donalda Trumpa.
Wojna handlowa Donalda Trumpa wywołała na rynkach swoisty rollercoaster. Zmienność wzrosła do poziomów najwyższych od kilku lat, a indeksy zbliżyły się lub przekroczyły próg bessy. Jest jednak światełko w tunelu.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas