Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2017 01:36 Publikacja: 01.01.2015 13:00
Banco Monte dei Paschi di Siena działa od 1472 r., ale potężna afera i kryzys w strefie euro zagroziły jego przetrwaniu.
Foto: Archiwum
„Jesteśmy firmą z tradycjami. Działamy od 19xx roku" – ileż spółek sięga po ten slogan reklamowy. Powołanie się przez przedsiębiorcę na to, że jego firma funkcjonuje w branży od dziesiątków lat, ma podkreślić jej solidność. Skoro bowiem przetrwała różne kryzysy i burze dziejowe, to można jej zaufać, gdyż jej produkty lub usługi muszą być wysokiej jakości. Samo to, że spółka działa 100 lub 200 lat, może być wielkim magnesem przyciągającym klientów. Bank Korei wyliczył, że na całym świecie jest ponad 5 tys. firm działających dłużej niż dwa stulecia. Ponad 3 tys. z nich przypada na Japonię, ponad 800 na Niemcy, a ponad 200 na Holandię. W większości to małe, rodzinne przedsiębiorstwa. 90 proc. spółek mających więcej niż 100 lat zatrudnia mniej niż 300 pracowników. Wśród nich zdarzają się prawdziwe matuzalemy. Kilkanaście spółek na świecie działa już od ponad 1000 lat. Ich byt okazał się trwalszy od bytu dziesiątków państw, języków oraz idei.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas