Super Ekstra Coupe

Mercedes 500 SEC to stylowe coupé, które można mieć za stosunkowo nieduże pieniądze. Zadaje szyku, świetnie się prowadzi i jest, po prostu, po niemiecku solidny.

Publikacja: 20.03.2015 05:00

To wóz, który nie zawiedzie na drodze i nie zawiedzie oczekiwań o stylowym coupe zależnie od wersji,

To wóz, który nie zawiedzie na drodze i nie zawiedzie oczekiwań o stylowym coupe zależnie od wersji, ceny mercedesów 500 SEC C126 wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Foto: Archiwum

Luksusowe limuzyny Mercedesa niemal zawsze miały różne wersje nadwozia. Pierwszy powojenny model Typ 300, produkowany od 1951 roku, oferowany był jako: czterodrzwiowy sedan, czterodrzwiowy phaeton (z częściowo otwartym dachem), dwu- i czterodrzwiowy kabriolet, czterodrzwiowa limuzyna i oczywiście dwudrzwiowe coupé. Kolejna generacja także proponowała odmiany otwarte i usportowione, aż nagle na półtorej dekady Mercedes postawił na konserwatyzm i swoje flagowe modele produkował wyłącznie jako sedany.

Zmiana przyszła wraz z nową rodziną samochodów klasy S oznaczoną symbolem W126, która zadebiutowała w 1979 roku. Samochód znacznie różnił się od swojego poprzednika W116, m.in. bardziej aerodynamiczną sylwetką i kilkoma ciekawymi rozwiązaniami, jak wycieraczki przedniej szyby chowane pod maską, co poprawiało współczynnik oporu powietrza. Niemcy naprawdę się przyłożyli, pracując nad tym wozem aż osiem lat. Wyróżniały go znakomite hamulce, z seryjnym, nowym wówczas systemem antyblokującym ABS. I w gamie „pięćsetki" znów było więcej wersji: SE – limuzyna z silnikiem benzynowym, SEL – limuzyna przedłużona z silnikiem benzynowym, SD – limuzyna z silnikiem wysokoprężnym, SDL – limuzyna przedłużona z silnikiem wysokoprężnym oraz SEC, czyli coupé.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę