Wzrost gospodarczy w Polsce i Europie oraz będąca jego następstwem mocna zwyżka popytu na przewozy powoduje, że giełdowe firmy z branży transportowo-spedycyjno-logistycznej coraz chętniej i więcej inwestują w rozwój prowadzonej działalności. Wystarczy zauważyć, że w ubiegłym roku w naszym kraju o 16,3 proc. zwyżkowały przewozy morskie, o 11,9 proc. drogowe i o 7,6 proc. kolejowe. Ostatnie dane GUS wskazują również na pozytywne tendencje w pierwszych miesiącach tego roku. Co ważniejsze, dobre prognozy dla branży są jeszcze na przynajmniej kilka następnych lat.
Bałtyckie i adriatyckie porty
W ostatnich latach na rozwój poprzez przejęcia postawiła grupa OT Logistics, specjalizująca się w transporcie śródlądowym i kolejowym, spedycji oraz usługach portowych. Przejęła m.in. kontrolę operacyjną nad chorwackim portem w Rijece, kupiła firmy kolejowe STK i Kolej Bałtycką oraz spedytora Sealand Logistics. – Nabyte spółki pozwalają nam na budowanie atrakcyjnej oferty dla klientów, ale jednocześnie ich włączenie w struktury grupy i zintegrowanie z dotychczasową działalnością grupy wymaga wysiłku organizacyjnego i finansowego. Planujemy w najbliższych kwartałach skupić się na osiągnięciu maksymalnych efektów synergii wynikających z dotychczasowych przejęć – mówi Zbigniew Nowik, prezes OT Logistics.
Dodaje, że grupa realizuje i planuje kolejne inwestycje, zwłaszcza w infrastrukturę portową. W Świnoujściu kończy budowę elewatora zbożowego o pojemności składowej 80 tys. ton wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Ma być on oddany do użytku w końcówce maja. Tym samym od czerwca powinny pojawić się pierwsze ładunki, które go zapełnią. Wartość inwestycji wynosi ponad 40 mln zł. Zboża będą transportowane do terminalu z zachodniej Polski, wschodnich Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier.
Z kolei w Gdyni spółka zakończyła rozbudowę uniwersalnego zaplecza składowego przeznaczonego zarówno do ładunków masowych, jak i drobnicy. To ponad 10 tys. mkw. zadaszonej powierzchni. – Dodatkowo inwestujemy w sprzęt zmechanizowany oraz osprzęt przeładunkowy dedykowany do obsługi drobnicy ciężkiej, m.in. wyrobów stalowych – twierdzi Nowik. Ponadto OT Logistics inwestuje w infrastrukturę do przeładunku i paczkowania nawozów sztucznych, gdyż liczy na wzrost ich przewozów.
Liczne projekty realizowane i planowane są w Rijece. Dotyczą m.in. budowy kompleksu magazynowo-logistycznego służącego do składowania różnego rodzaju towarów, uruchomienia lokalnych, towarowych połączeń kolejowych czy rozbudowy infrastruktury portowej.