Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.04.2021 08:37 Publikacja: 04.04.2021 08:37
Gospodarka starożytnego Rzymu opierała się na srebrnych i złotych monetach. Zawartość kruszcu w nich z czasem spadała.
Foto: Shutterstock
Cesarstwo Rzymskie za czasów cesarza Trajana (zmarłego w 117 r. n.e.) liczyło 6,5 mln km kw., czyli więcej niż obecnie Unia Europejska (4,3 mln km kw.). Jego populacja w II w. n.e. szacowana jest na od 59 mln do 100 mln ludzi, a to jak na tamte czasy była liczba zawrotna – w ówczesnych Chinach żyło przecież około 60 mln ludzi. To Imperium dysponowało armią liczącą ćwierć miliona żołnierzy i zbudowało 80 tys. km dróg. Jak więc do tego doszło, że taka potęga upadła? Historycy spierają się o to od wieków i na pewno na schyłek mocarstwowości Rzymu złożyło się wiele czynników. Jednymi z ważniejszych były jednak polityka monetarna oraz inflacja. W tamtych czasach nie było oczywiście banków centralnych, a systemy monetarne oparte były na monetach kruszcowych. I właśnie te monety najlepiej opowiadają historię wzlotu i upadku imperium rzymskiego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
To, że w końcówce roku obchodzone są urodziny Jezusa, jest wynikiem decyzji podjętych dopiero w IV wieku. Przekonanie o tym, że jest to właściwa data, istniało jednak już wcześniej, ale miało głównie uzasadnienie symboliczne i astronomiczne.
Typowo polska tradycja zostawiania podczas wigilii wolnego naczynia dla niespodziewanego „przybysza" ma przypominać nam o dobroczynności. W dawnych czasach ów talerz miał służyć jednak ugoszczeniu duchów przodków, które przybyły z zaświatów
Wymiana gospodarcza pomiędzy Imperium Rzymskim a indyjskimi królestwami była bardzo intensywna, a w ślad za towarami przemieszczały się idee. To, zdaniem części religioznawców, może tłumaczyć liczne podobieństwa między buddyzmem a chrześcijaństwem.
Sława pomysłu niosła się drogą szeptaną. Ludzie brali sprawy w swoje ręce. Uruchamiano oszczędności. Likwidowano lokaty. Sprzedawano samochody. Inwestorami byli drobni przedsiębiorcy, policjanci, taksówkarze, profesura krakowskich wyższych uczelni, nawet Instytut Ochrony Środowiska PAN!
11 listopada 1918 roku Polska odzyskała po 123 latach niepodległość. Państwo powstało w wyniku zjednoczenia części pozostających przez wiele lat pod kontrolą trzech innych krajów.
Złoto, kadzidło i mirra to pierwsze prezenty bożonarodzeniowe. Opowieść o ich wręczeniu jest bardzo tajemniczym fragmentem Ewangelii.
Analiza opublikowana przez nowojorski oddział Rezerwy Federalnej wskazuje, że pandemia grypy „hiszpanki” pomogła w zdobyciu władzy przez niemieckich narodowych socjalistów.
To nic nowego. Wiele razy dochodziło już do potężnego załamania gospodarczego. Tak jak teraz w czasie pandemii koronawirusa. Ale kryzysy z jednej strony siały spustoszenie w budżetach firm, gospodarstw domowych i państw, a z drugiej strony stawały się impulsem do wprowadzania w systemie kapitalistycznym poprawek mających zapobiegać powtórkom.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas