Pozytywne nastawienie jest wspierane przez oczekiwania inwestorów na zakończenie zacieśnienia monetarnego przez główne banki centralne.

Najwięcej zyskały obligacje państw z peryferii strefy euro. Włoskie dziesięciolatki są już 83 pkt baz. niżej niż na koniec 2022 r. Ich dochodowość oscyluje blisko 3,85 proc. i jest to najniższy poziom od połowy grudnia. W efekcie spread między włoskimi a niemieckimi papierami zawęził się do 130 pkt baz. W październiku 2022 r. przekraczał 200 pkt baz.

Prawie 60 pkt baz. niżej są kwotowane papiery dziesięcioletnie emitowane przez rządy Hiszpanii, Portugalii i Szwajcarii. Te ostatnie przebiły już 1 proc. Szwajcarska krzywa przesunęła się w dół po publikacji danych dotyczących inflacji w tym kraju. Podstawowy wskaźnik cen kolejny miesiąc spadał. Inflacja CPI wróciła z 3,5 proc. w połowie ubiegłego roku do 2,8 proc. w grudniu. Wciąż jednak inflacja bazowa utrzymuje się na wysokim poziomie, a ostatni odczyt był wyższy od oczekiwań analityków i wyniósł 2 proc. Presja inflacji, podobnie jak w pozostałych gospodarkach rozwiniętych, się utrzymuje także w Szwajcarii. Kolejne posiedzenie szwajcarskiego banku centralnego SNB odbędzie się w połowie marca 2023 r. Ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg oczekują, że w I kwartale bank centralny podniesie stopy procentowe do 1,5 proc. Będzie to jedyny ruch w tym roku. W 2024 r. bank centralny powinien zacząć obniżać stopy procentowe.

Spread między niemieckimi a szwajcarskimi papierami dziesięcioletnimi znów przekracza 100 pkt baz. W ubiegłym roku maksimum wyniosło 118 pkt baz. Biorąc jednak pod uwagę bardziej jastrzębie nastawienie Europejskiego Banku Centralnego, w najbliższym czasie spread nie powinien ulec wyraźnemu zawężeniu.

Po drugiej stronie Atlantyku papiery skarbowe również zyskały, choć mniej niż w Europie Zachodniej. Amerykańskie dziesięciolatki są obecnie handlowane po blisko 3,5 proc., a więc 37 pkt baz. niżej niż na koniec 2022 r. Mocniej zyskały kanadyjskie papiery, które obecnie są notowane blisko 2,85 proc. W przyszłym tygodniu Bank Kanady prawdopodobnie podniesie stopy procentowe o 25 pkt baz., do 4,5 proc. Rynek oczekuje, że to będzie ostatnia podwyżka w tym roku, a od 2024 r. stopy procentowe w Kanadzie zaczną spadać. Nadchodzące zakończenie cyklu zacieśnienia pieniężnego wspiera notowania papierów z długiego końca.