PRM

Oby nowy rok był lepszy

Pod koniec 2023 r. inwestorzy liczyli na bardziej gołębią retorykę bankierów centralnych, która wsparłaby notowania obligacji.

Rynki rozwijające się pod presją

Nie tak miał wyglądać ten rok na rynku długu. Inwestorzy liczyli na gołębią retorykę banków centralnych, która wsparłaby notowania obligacji.

Jastrząb powrócił

Prezes Adam Glapiński podczas wystąpienia po posiedzeniu RPP stwierdził, że dyskusja o obniżkach stóp procentowych w Polsce może zacząć się dopiero jesienią 2025 r.

Czy jest jeszcze potencjał umocnienia dolara?

Gdy w 2016 r. Donald Trump został po raz pierwszy wybrany na prezydenta USA, to kurs USD/PLN poszedł w górę o 38 groszy. Tym razem ruch jest podobny, wynosi obecnie 39 groszy.

Pogorszenie nastrojów

Wzrost awersji do ryzyka przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA spowodował wyprzedaż na globalnym rynku walutowym.

Rynek się pomylił

Ścieżka stóp procentowych pozostaje niepewna, a nadmierny optymizm inwestorów sprowadził wyceny obligacji do niskich poziomów.

Raczej 25 punków bazowych?

Rynek jest przekonany, że EBC obniży stopy o 25 pkt baz., do 3,5 proc. Ale prawdopodobieństwo obniżki o 50 pkt baz. spadło w pobliże 20 proc.

Powell przemówił, rynkom lżej

Inwestorzy na rynku długu z optymizmem zareagowali na zapowiedzi przewodniczącego Rezerwy Federalnej dotyczące polityki monetarnej w USA.

Czy rynek nie liczy na zbyt wiele?

Podwyższona zmienność może się utrzymywać na światowych giełdach. Niepewność związana ze ścieżką stóp procentowych w USA wciąż jest duża.

Jak silnie wzrosły ceny w kraju?

Inflacja w lipcu poszła w górę. Pierwsze zmiany parametrów polityki pieniężnej przez RPP są spodziewane w pierwszym kwartale przyszłego roku.