CFA

Jak uwolnić firmy od polityki?

Wydaje się, że projekt odpolitycznienia spółek Skarbu Państwa zaproponowany przez Polskę 2050 nie zostanie uchwalony. Jak donoszą media, posłowie nie popierają projektu, ale nikt nie ma odwagi zgłosić wniosku o jego odrzucenie.

Rentowności w górę

Kwestia amerykańskich ceł na kolejne grupy produktów i kraje wpływa na oczekiwaną ścieżkę stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Nie popadajmy w euforię

Pierwszych pięć, sześć tygodni roku zazwyczaj pozwala zacząć się śmiać z „oczywistych” konsensusowych prognoz publikowanych na jego starcie.

Jastrzębia retoryka

Problemem z punktu widzenia polityki pieniężnej są utrzymujący się na wysokim poziomie wzrost wynagrodzeń oraz uporczywa inflacja bazowa.

Monetarna polaryzacja

Ostatni tydzień stycznia przyniósł nam dalszą polaryzację między działaniami banków centralnych – EBC i Fed.

Piękny czas dla GPW

Po bardzo słabej końcówce i w zasadzie całej drugiej połowie minionego roku krajowe indeksy zaliczają wręcz idealny początek 2025 r.

Nasze akcje na topie

Wyniki krajowych indeksów giełdowych w kończącym się styczniu niekoniecznie wpisują się w modne po wyborach prezydenckich w USA hasło „America First”.

Trump, a rynki – jakie szanse na powtórkę z przeszłości?

Pierwszy rok poprzedniej kadencji Trumpa („1.0”) przyniósł na rynkach sporo pozytywnych niespodzianek – znaczne osłabienie dolara oraz związaną z tym hossę na emerging markets i na GPW. Ale te niespodzianki niekoniecznie wynikały z poczynań nowej amerykańskiej administracji.

„Jastrząb” bardziej samotny

Wypowiedź prezesa NBP z 5 grudnia 2024 r. wprowa­dziła większość uczestników rynku w konsternację.

Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził

+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.