CFA

Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził

+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.

Czekając na Trumpa

W tym tygodniu z punktu widzenia inwestorów bardzo ważne są dwie rzeczy.

Odwilż na rynkach. WIG20 miał nawet tegoroczne maksimum

Początek tygodnia przyniósł zmianę nastrojów na rynkach. WIG20 podjął próbę wyjścia z krótkoterminowego trendu bocznego.

Obligacje i dolar straszą

Trzeba przyznać, że początek roku na rynkach ma dość burzliwy przebieg.

Za nami trudny rok

Za nami dość trudny rok na warszawskim parkiecie. Gdy spojrzymy na zagraniczne indeksy, GPW nie miała się w ubiegłym roku czym pochwalić.

Polacy wolą trzymać w skarpecie

Aż dwie trzecie Polaków trzyma oszczędności w gotówce lub na rachunku bieżącym – wynika z badania „Postawy Polaków wobec oszczędzania” na zlecenie Instytutu Finansów. Głównym argumentem zazwyczaj jest wysokie bezpieczeństwo i bardzo duża dostępność środków. Najczęściej jednak wcale nie jest to najlepszy wybór.

Oby nowy rok był lepszy

Pod koniec 2023 r. inwestorzy liczyli na bardziej gołębią retorykę bankierów centralnych, która wsparłaby notowania obligacji.

Rynki rozwijające się pod presją

Nie tak miał wyglądać ten rok na rynku długu. Inwestorzy liczyli na gołębią retorykę banków centralnych, która wsparłaby notowania obligacji.

Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych

Rok 2024 przyniósł rekordowe napływy kapitału do funduszy dłużnych i nadal solidne stopy zwrotu. Rok 2025 może stać pod znakiem obniżek stóp procentowych, choć nie wiadomo, w jakiej skali – jak przygotować na to portfel obligacji?

Kolejny zaskakujący rok

Zbliżający się koniec grudnia to dobry czas na podsumowanie mijającego roku. Żeby to zrobić, cofnijmy się jednak o 12 miesięcy.