Promocyjne oprocentowanie korporatów przeminie

Emisje obligacji korporacyjnych cieszą się niesłabnącą popularnością, co w dużym stopniu jest zasługą relatywnie wysokich stawek WIBOR i mało atrakcyjnej oferty bankowej. Kalkulując zwrot z inwestycji, trzeba jednak pamiętać o nadchodzących zmianach.

Publikacja: 02.02.2025 07:36

Promocyjne oprocentowanie korporatów przeminie

Foto: AdobeStock

W zakończonej już publicznej emisji obligacji Victorii Dom skierowanej do szerokiego grona inwestorów na podstawie prospektu emisyjnego udział wzięło 2388 inwestorów, co oznacza rekord frekwencji w tego typu emisjach. Inwestorów przyciągnął m.in. nominalnie wysoki kupon ustalony na 4,8 pkt proc. ponad WIBOR 6M (5,82 proc.), co łącznie daje nieco ponad 10,6 proc. Porównywalnego oprocentowania ze świecą szukać wśród oferty bankowych lokat czy obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Oczywiście ryzyko w przypadku obligacji korporacyjnych jest znacznie wyższe, ale inwestorzy mogli o tym zapomnieć. Od lat na Catalyst nie zbankrutowała żadna licząca się firma poza Getin Noble Bankiem, o którego kłopotach i bliskich zera wskaźnikach adekwatności kapitałowej wiadomo było na lata przed umorzeniem obligacji. Reputacja rynku wzrosła w ostatnich latach.

Czytaj więcej

Nie taki znów łatwy zysk

Stopy spadną

Inwestorzy zainteresowani obligacjami firm nie powinni jednak zapominać o ryzyku kredytowym ani o zmienności oprocentowania. Kontrakty FRA wskazują na możliwość spadku stawek WIBOR o około 1,4 pkt proc. w ciągu dwóch lat, przy czym większą część obniżek (1 pkt proc.) rynek miałby zdyskontować w ciągu roku. W scenariuszu kreślonym przez rynek kontraktów na stopy procentowe obecne oprocentowanie obligacji korporacyjnych inwestorzy powinni traktować jako promocję, odwrotność obniżonego abonamentu za telewizję czy internet, ale obowiązującą tylko w pierwszym okresie, krótkim w stosunku do czasu trwania całej umowy.

A na tę perspektywę należałoby nałożyć jeszcze kompresję oferowanych przez emitentów marż. Emitenci korzystają bowiem z wysokiego popytu na obligacje do ustalania coraz korzystniejszych dla siebie warunków emisji. Zwykle oferowana jest niższa marża, często dłuższy termin wykupu lub inne, mniej wyraźne korzyści, takie jak rozluźnienie kowenantów etc.

Jak zmieni się oprocentowanie obligacji opartych na WIBOR

Jak zmieni się oprocentowanie obligacji opartych na WIBOR

Foto: Parkiet

Jak wynika z naszej symulacji, inwestorzy powinni liczyć się z tym, że średnia wysokość odsetek z pięcioletniej inwestycji będzie o około 1,2 pkt proc. niższa niż w pierwszym, rozpoczynanym obecnie okresie odsetkowym, przy czym różnica w oprocentowaniu między obecnym okresem odsetkowym i tym, który zacznie się za dwa lata, będzie sięgała około 1,4 pkt proc.

Oczywiście rynek kontraktów na stopę procentową jest rynkiem jak każdy inny i inwestorzy operujący na nim także często się mylą. Niemniej, ponieważ obecne stawki FRA utrzymują się na zbliżonych poziomach od kilku miesięcy, a o obniżkach stóp w podobnej skali mówi też większość ekonomistów i analityków, scenariusz obniżek warto wziąć pod rozwagę.

Dobra wiadomość jest taka, że kontrakty IRS wyceniające zmiany stóp procentowych nawet w dziesięcioletnim horyzoncie nie wskazują bynajmniej na dalsze ostre cięcia stóp. W sześcioletnim horyzoncie średnia wysokość stawek WIBOR miałaby sięgać nieznacznie poniżej 5 proc. W kolejnych latach stawki IRS wskazują nawet nawet na nieznaczny wzrost stóp rynkowych, co należy jednak interpretować jako neutralny kierunek krzywej (w długim terminie oczekiwania stóp zwrotu najczęściej bywają wyższe).

Nic lepszego się nie trafi

Należałoby się spodziewać, że ewentualne obniżki stóp procentowych zduszą także oprocentowanie depozytów bankowych i przewaga obligacji korporacyjnych nad lokatami stanie się jeszcze wyraźniejsza. Z czasem być może również resort finansów zdecyduje się na obniżenie oprocentowania obligacji oszczędnościowych. Najpopularniejsze obecnie trzylatki oferują 5,95 proc., a więc wartość zbliżoną do stawek WIBOR. Jednak jeśli WIBOR faktycznie spadnie w ślad za stopami procentowymi, różnica w kuponach między aktualnymi seriami trzyletnich papierów i obligacji korporacyjnych skurczy się (w naszym przykładzie z 3,4 pkt proc. do mniej niż 2 pkt proc.).

Obligacje
Nie taki znów łatwy zysk
Obligacje
Monetarna polaryzacja
Obligacje
Oprocentowanie obligacji skarbowych w lutym. Znamy już szczegóły
Obligacje
Wyższa stopa dywidendy zapowiada dobry rok dla akcji?
Obligacje
Przewaga papierów korporacyjnych
Obligacje
Wzrost rentowności skarbówek to okazja czy ostrzeżenie?