Akcje spółek dywidendowych od lat uchodzą za zachowujące się lepiej niż większość rynku, a spółki, których obligacje notowane są na Catalyst, tworzą elitę w elicie. Średnia stopa zwrotu z akcji (uwzględniająca wypłacone dywidendy) w 2022 r. wyniosła w tym gronie -0,4 proc. Strata to zawsze strata, bolesna szczególnie w okresie wysokiej inflacji, niemniej WIG spadł w ub.r. o 17,1. Na tym tle spółki dywidendowe, których obligacje obecne są na Catalyst, spisały się doskonale. Nie pierwszy zresztą raz. W 2021 r. średnio ich notowania wzrosły o 45,9 proc. wobec wzrostu WIG o 21,5 proc.
Obligacje biją wszystko
W czasie hossy obligacje nie mogą zwykle dotrzymać kroku akcjom i tak było w 2021 r. Ale już w okresie dużej zmienności na rynkach obligacje o zmiennym oprocentowaniu pokazują pełnię swoich zalet. 2022 r. nie był pod tym względem wyjątkowy. Co prawda stopy zwrotu dłużnych funduszy inwestycyjnych zdają się wskazywać na coś innego, jednak kto inwestuje na Catalyst samodzielnie, ten wie, że o dwucyfrowe oprocentowanie obligacji było w minionym roku bardzo łatwo i zdanie to obejmuje także obligacje skarbowe indeksowane inflacją, kupione przed 2022 r.
Na Catalyst większość kuponów oparta jest na WIBOR-ze, zatem wzrost rentowności towarzyszący zwykle podwyżkom stóp procentowych odbił się, ale na emitentach obligacji, którzy zaczęli naliczać i wypłacać wyższe odsetki, a w mniejszym stopniu na inwestorach, przez spadek wycen. Nie licząc obligacji Getin Noble Banku i Europejskiego Centrum Odszkodowań, wszyscy emitenci zachowali wypłacalność, zaś kłopoty GNB i EuCO nie były dla nikogo niespodzianką.
Mówiąc inaczej – napaść Rosji na Ukrainę i skok kosztów odsetkowych nie odbił się (jak dotąd) na zdolności emitentów do regulowania zobowiązań. I po trzecie – choć rentowność obligacji o stałym oprocentowaniu już spada, w ślad za topniejącą inflacją podwyższone oprocentowanie obligacji korporacyjnych zostanie z inwestorami na dłużej, bo WIBOR nie osuwa się tak szybko jak rentowność obligacji, a spadek stóp procentowych to jeszcze odległa perspektywa.