Emisje. Rekord sprzedaży skarbówek

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa sięgnęła w kwietniu 5,4 mld zł – pochwaliło się Ministerstwo Finansów. Jeszcze trzy lata temu podobny bilans sprzedaży zostałby uznany za sukces, gdyby dotyczył całego roku (w 2016 r. całoroczna sprzedaż sięgnęła 4,6 mld zł).

Publikacja: 11.05.2020 10:19

Emisje. Rekord sprzedaży skarbówek

Foto: Fotolia

Od maja oferowane przez MF warunki inwestorom indywidualnym uległy znacznemu pogorszeniu i z oprocentowaniem rzędu 0,5–1,7 proc. obligacje oszczędnościowe przestają prezentować się atrakcyjnie.

Na ich tle ponownie lepiej wypadają obligacje korporacyjne, i to mimo spadku stóp WIBOR, który został już zdyskontowany w notowaniach obligacji. Możliwość sięgnięcia po 4–4,5 proc. rentowności w przypadku obligacji firm budowlanych wygląda z dzisiejszej perspektywy atrakcyjniej niż te same cyfry pół roku temu. Jeszcze lepiej prezentują się obligacje o stałym oprocentowaniu (nie jest wrażliwe na spadek WIBOR), ale tych na Catalyst nie ma wiele. Do poniedziałku 11 maja obligacje oprocentowane na 5,5 proc. oferuje PCC Rokita. To samo oprocentowanie proponowane pół roku wcześniej prezentowało się mniej powabnie – zwłaszcza na tle obligacji indeksowanych inflacją – niż dziś, gdy perspektywy wzrostu inflacji nie są już oczywiste. Niemniej obligacje korporacyjne to także ryzyko kredytowe. Premia za jego poniesienie znów jest wyższa.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Dług korporacyjny
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Obligacje
Dobre perspektywy dla obligacji
Obligacje
Na zewnątrz zawierucha, a my w obligacjach
Obligacje
Koniec złotych dni na Cataliście. Odsetki spadną o 20 proc.
Obligacje
Najgorszy i najlepszy scenariusz
Obligacje
Solidny apetyt na polski dług