Mieszkania: Perspektywy rynku

O ile w przewidywalnej przyszłości kondycja deweloperów, którzy niejako siłą inercji i dotychczasowej koniunktury realizują wcześniejsze projekty, nie budzi zastrzeżeń, o tyle dalsza przyszłość wzbudza spore emocje.

Publikacja: 28.09.2020 05:00

Mieszkania: Perspektywy rynku

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Zwłaszcza że w opublikowanym ostatniego dnia sierpnia raporcie AMRON-Sarfin znalazła się wzmianka o 64-proc. spadku liczby transakcji na rynku pierwotnym (przy blisko 24-proc. spadku liczby udzielonych kredytów hipotecznych r./r). Zwykle uwagę przykułby także 19-proc. spadek liczby udzielonych kredytów między I i II kwartałem (II i IV kwartał są zwykle najlepszymi okresami w roku), ale oczywiście tąpnięcie należy zrzucić na Covid-19 i lockdown.

Z okresem niższej sprzedaży deweloperzy sobie poradzili (w II kwartale sprzedaż mieszkań deweloperów z Catalyst spadła o 36,5 proc. r./r.), za kilka dni opublikowane zostaną dane o sprzedaży w III kwartale i będziemy nieco mądrzejsi. Z dysproporcji między liczbą transakcji na rynku pierwotnym wspieranych kredytem a liczbą transakcji raportowaną przez deweloperów wynika, że wzrósł udział mieszkań kupowanych za gotówkę, ergo – na wynajem. Jednak trudno przewidywać stabilność tego popytu, skoro wiadomo już, że stawki najmu zaczynają spadać wobec mniejszej liczby studentów i niepewnej kondycji rynku pracy po zakończeniu programów wsparcia dla MŚP.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Dług korporacyjny
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Obligacje
Dobre perspektywy dla obligacji
Obligacje
Na zewnątrz zawierucha, a my w obligacjach
Obligacje
Koniec złotych dni na Cataliście. Odsetki spadną o 20 proc.
Obligacje
Najgorszy i najlepszy scenariusz
Obligacje
Solidny apetyt na polski dług