Inflacja. Na czym NBP opiera szacunki

Inwestycja w obligacje oszczędnościowe indeksowane inflacją nie wymaga od ich nabywców posiadania szczególnie rozbudowanej wiedzy i umiejętności samodzielnego modelowania przyszłej inflacji.

Publikacja: 16.11.2020 10:19

Inflacja. Na czym NBP opiera szacunki

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Niemniej, warto znać przynajmniej założenia będące podstawą projekcji inflacyjnych, choćby po to, aby rozumieć ewentualną rozbieżność jej wskazań z rzeczywistością.

Zdaniem analityków NBP pandemia przełożyła się na wzrost kosztów funkcjonowania firm i zmniejszyła wykorzystanie środków trwałych. Dodatkowo inflację w 2020 r. wspierają rosnące ceny regulowane administracyjnie oraz osłabienie notowań złotego. Dopiero w 2021 r. inflacja obniży się wyraźniej, co będzie związane z odroczeniem efektu obserwowanego już teraz spadku popytu. Na dynamikę wzrostu cen przestaną oddziaływać czynniki jednorazowe widoczne obecnie. NBP liczy także na większą podaż części produktów rolnych. Z kolei w 2022 r. stopniowo przyspieszająca wzrost gospodarka ma pociągnąć także wzrost cen, jednak mieszczący się w granicach celu inflacyjnego.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Dług korporacyjny
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Obligacje
Dobre perspektywy dla obligacji
Obligacje
Na zewnątrz zawierucha, a my w obligacjach
Obligacje
Koniec złotych dni na Cataliście. Odsetki spadną o 20 proc.
Obligacje
Najgorszy i najlepszy scenariusz
Obligacje
Solidny apetyt na polski dług