Fundusze. Historycznie niezłe wyniki płynnościowych lokat

Na tle rynku dłużnego, który doświadcza skutków przeceny długoterminowych obligacji skarbowych (coraz więcej funduszy lokujących w tego rodzaju papiery wykazuje ujemne stopy zwrotu nawet w ujęciu 12-miesięcznym), nieźle prezentują się wyniki funduszy, które same siebie definiują jako bezpieczne, konserwatywne, spokojne etc.

Publikacja: 07.06.2021 10:27

Fundusze. Historycznie niezłe wyniki płynnościowych lokat

Foto: Adobestock

Trzonem ich portfela są często obligacje o krótkim terminie do wykupu, które zachowują się lepiej niż długoterminowe. W ich przypadku zmienność notowań jest niższa, częściowo za sprawą strategii wyczekiwania obranej przez Radę Polityki Pieniężnej.

Niektóre fundusze korzystają także z kontraktów na stopę procentową, które mają chronić posiadane pozycje przed skutkami wyceny ryzyka wzrostu stóp przez rynek i trzeba przyznać, że ta obrona wychodzi przynajmniej niektórym zarządzającym całkiem udanie. Fundusz NN Krótkoterminowych Obligacji wymienił aż trzy tego rodzaju kontrakty między dziesiątką największych pozycji (w karcie funduszu aktualnej na koniec kwietnia). Efekt – 2,85 proc. rocznej stopy zwrotu na portfelu, którego 28 proc. aktywów zajęły papiery o stałym oprocentowaniu (a więc potencjalnie najbardziej podatne na zmianę perspektywy przyszłych działań RPP). Niestety, w ostatnich trzech miesiącach i ta kategoria funduszy notuje straty (średnio 0,3 proc., choć akurat NN KO zarobił 0,1 proc. – dane za analizy.pl).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Obligacje
Dług korporacyjny
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Obligacje
Dobre perspektywy dla obligacji
Obligacje
Na zewnątrz zawierucha, a my w obligacjach
Obligacje
Koniec złotych dni na Cataliście. Odsetki spadną o 20 proc.
Obligacje
Najgorszy i najlepszy scenariusz
Obligacje
Solidny apetyt na polski dług