W 2024 r. w siedmiu największych aglomeracjach deweloperzy sprzedali ponad 37 tys. lokali, o 26 proc. mniej niż w 2023 r. – wynika z szacunków Otodom Analytics. W Warszawie sprzedano 12 tys. lokali, w Trójmieście i Wrocławiu po około 5,2 tys. mieszkań.
Produkcja mieszkań w górę przy słabnącej sprzedaży
- 2023 r. upłynął pod silnym wpływem programu „Bezpieczny kredyt” oraz poluzowania bufora przy liczeniu zdolności kredytowej. W 2024 r. brak podobnych stymulantów miał znaczący wpływ na dynamikę rynku. Część potencjalnych nabywców, pozbawiona preferencyjnych warunków finansowych i zmuszona do sprostania bardziej wymagającym kryteriom zdolności kredytowej, wstrzymywała się z decyzją o zakupie nieruchomości. W rezultacie spadek sprzedaży mieszkań w 2024 r., choć zauważalny, nie był zaskoczeniem, lecz naturalnym efektem zmniejszonego wsparcia systemowego i trudniejszego otoczenia ekonomicznego – ocenił Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics.
Przy spadającej sprzedaży konsekwentnie rosła podaż. W siedmiu największych aglomeracjach do oferty weszło 53,3 tys. mieszkań, o prawie 30 proc. więcej niż rok wcześniej. II półrocze przyniosło pewne wyhamowanie inwestycji – do oferty weszło 24 tys. lokali. Na koniec grudnia w ofercie było 55,8 tys. lokali wobec nieco ponad 35 tys. na koniec 2023 r.
Marcin Krasoń zaznaczył, że nie można mówić o generalnej nadpodaży mieszkań - sytuacja w poszczególnych miastach jest zróżnicowana. - Pod koniec roku sytuacja na większości rynków wyglądała całkiem dobrze. Bezpieczny czas wyprzedaży oferty na poziomie 4-6 kwartałów jest w Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu. Nieco dłuży – w Krakowie i Poznaniu. Sygnały o nadpodaży płyną z dwóch rynków – katowickiego, gdzie czas wyprzedaży oferty przekracza 11 kwartałów oraz łódzkiego, gdzie wskaźnik ten wynosi 9 kwartałów – podkreślił Krasoń.
Budować mieszkania, czy czekać?
A czy po ustabilizowaniu się cen pod koniec 2024 r., w 2025 r. można się spodziewać obniżek cen? Zdaniem Katarzyny Kuniewicz, dyrektorki działu badań rynku w Otodom Analytics, długoterminowy spadek cen mógłby się pojawić tylko w przypadku nieprzewidzianych zjawisk makroekonomicznych.