Sprzedający mieszkania prężą muskuły, kupujący się targują

Na rynku wtórnym da się wynegocjować nawet ponad 10 proc. obniżki od ceny ofertowej. Deweloperzy cen nie tną, ale dają bonusy – podkreślają eksperci Expandera i Rentier.io.

Publikacja: 29.10.2024 14:07

Na rynku wtórnym da się wynegocjować nawet ponad 10 proc. obniżki od ceny ofertowej. Deweloperzy cen

Na rynku wtórnym da się wynegocjować nawet ponad 10 proc. obniżki od ceny ofertowej. Deweloperzy cen nie tną, ale dają bonusy – podkreślają eksperci Expandera i Rentier.io.

Foto: Mat. prasowe

Według ekspertów Expandera i Rentier.io sytuacja na rynku mieszkaniowym jest obecnie dziwna. Mimo schłodzenia popytu, we wrześniu w 11 na 17 miast przeciętne ceny ofertowe wzrosły o 1-6 proc. wobec sierpnia.

W całym III kwartale przeciętne zmiany cen wobec II kwartału były stosunkowo niewielkie. W przypadku dużych mieszkań (powyżej 60 mkw.) wzrost sięgał 1,55 proc., średnich (35-59 mkw.) 2,42 proc., a małych 2,24 proc. Większe odchylenia były w Katowicach w przypadku średnich lokali (19 proc.) oraz w Sosnowcu, gdzie drożały mocniej wszelkie rodzaje mieszkań (małe o 14 proc., duże o 11 proc., średnie o 8 proc.). Największe spadki notowane były w Radomiu i Gdańsku (duże lokale potaniały o 5 proc.) oraz Białymstoku (średnie lokale potaniały o 3 proc.).

Zmiany cen mieszkań we wrześniu 2024 r.

Zmiany cen mieszkań we wrześniu 2024 r.

Mat. prasowe

Zmiany cen mieszkań w III kwartale 2024 r.

Zmiany cen mieszkań w III kwartale 2024 r.

Mat. prasowe

Wzrost cen ofertowych to iluzja. Ceny mieszkań stanęły

Eksperci podkreślają, że wzrost cen ofertowych to iluzja. Ogłoszenia wystawiają sprzedający, którym zależy na utrzymaniu wrażenia, że mieszkania drożeją. W rzeczywistości liczba kupujących jest ograniczona i realnie ceny się ustabilizowały, a w niektórych miejscach spadły. Ci, którzy obecnie kupują na rynku wtórnym, nierzadko mogą wynegocjować nawet ponad 10 proc. obniżki od ceny ofertowej. Szczególnie warto szukać lokali, które czekają na kupca od dłuższego czasu.

Czytaj więcej

Jesienne ożywienie na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce

Na rynku pierwotnym jest tylko trochę inaczej. Co prawda deweloperzy niechętnie obniżają ceny, za to dodają gratisowe komórki lokatorskie lub miejsca garażowe/parkingowe. Pojawiają się też korzystne dla kupujących harmonogramy płatności 30/70 oraz 20/80.

„Ograniczony jest zarówno popyt inwestycyjny, jak i osób kupujących mieszkania dla siebie. Inwestorzy stracili nadzieję na dalsze mocne wzrosty cen mieszkań w najbliższym czasie. Z kolei same zyski z wynajmu, w przypadku nowo kupowanych mieszkań, zwykle są zbliżone lub nawet niższe niż na lokatach bankowych czy obligacjach skarbowych” – podkreślają autorzy raportu. Popyt na mieszkania kupowane dla siebie ograniczany jest przez wysokie ceny mieszkań i wysokie stopy procentowe, które powodują, że raty kredytowe są duże, a dostępna kwota kredytu dość niska w porównaniu z cenami mieszkań. „Sytuację nieco ratuje fakt, że znacząco rosną wynagrodzenia. Nie wszyscy mogli jednak liczyć na dużą podwyżkę. Dlatego wiele osób obawia się wysokich rat i czeka na moment, gdy stopy procentowe spadną, a kredyty staną się tańsze i łatwiej dostępne” – czytamy w raporcie.

Czytaj więcej

Rynek mieszkaniowy w poszukiwaniu równowagi. Gdzie jest najtrudniej?

Okienko zakupowe dla tych, których na to stać

Analitycy spodziewają się ożywienia na rynku mieszkaniowym wraz ze spadkiem stóp procentowych.

„Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku stopy procentowe najprawdopodobniej spadną o około 1 pkt proc., co obniży raty i poprawi dostępność kredytów hipotecznych. Z jednej strony to dobra informacja, ponieważ kredyty staną się tańsze i łatwiej dostępne. Jednocześnie spowoduje to wzrost popytu i w rezultacie możliwości negocjacyjne będą zdecydowanie mniejsze. Wydaje się więc, że teraz jest dobry moment na zakup domu lub mieszkania. Jest sporo ofert, a kupujący mają przewagę negocjacyjną” – czytamy w raporcie.

Nieruchomości
Oportunistyczna transakcja GTC w Niemczech. Czas na mieszkania na wynajem
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Nieruchomości
Potrzeba resortu mieszkalnictwa? Na pewno większej koordynacji
Nieruchomości
Na inwestycyjnym rynku mieszkań mniejszy tłok
Nieruchomości
Musimy być pewni, co i czy budować
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Nieruchomości
Mieszkania, PRS, akademiki i sojusze z funduszami
Nieruchomości
Katarzyna Kuniewicz,  Otodom Analytics: Dłuższa stabilizacja na rynku mieszkań