Cieplejszy czerwiec u deweloperów – znowu ruch na budowach

Wytracanie tempa okazało się chwilowe, w czerwcu firmy znów inwestowały jak w czasach dobrej koniunktury.

Publikacja: 22.07.2024 11:24

W czerwcu deweloperzy wrócili do budowy większej liczby mieszkań - wynika z danych GUS.

W czerwcu deweloperzy wrócili do budowy większej liczby mieszkań - wynika z danych GUS.

Foto: Mat. prasowe

Według szacunków GUS, w czerwcu deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową prawie 14,1 tys. mieszkań. To rząd wielkości, jakim w poprzednich latach charakteryzowały się miesiące bardzo dobrej koniunktury, tymczasem sprzedaż mieszkań wyhamowuje – i dwa poprzednie miesiące kurczącej się produkcji wydawały się odpowiedzią branży na ten trend.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkań wytraca tempo. Co czeka spółki w II półroczu?

Deweloperzy znów chętniej budują mieszkania

14,1 tys. lokali w rozpoczętych inwestycjach w czerwcu to o 59 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy produkcja dopiero zaczęła się rozkręcać się na fali „Bezpiecznego kredytu” po kryzysowej jesieni, zimie i wiośnie. To także o 18 proc. więcej niż miesiąc wcześniej – w kwietniu i maju br. deweloperzy zmniejszyli aktywność po wystrzale inwestycji w lutym i marcu.

W ciągu sześciu miesięcy ruszyła budowa 80,6 tys. lokali, o 68 proc. więcej niż w słabym analogicznym okresie ub.r. To tylko o 8 proc. mniej niż w bardzo gorącej dla branży I połowie 2021 r.

Na stabilnym, wysokim w relacji do poprzednich lat, poziomie utrzymuje się liczba mieszkań w projektach, które uzyskały pozwolenie na budowę. W czerwcu było to 16,2 tys. lokali, o 5 proc. mniej niż w maju. W skali półrocza było to 101,2 tys. o 37 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Ekspert: kredyt „Na start” nie jest potrzebny. Wręcz przeciwnie

Kowalscy wyhamowali z budową domów

Kowalscy odwrotnie - w czerwcu lekko ściągnęli wodze po lepszych poprzednich miesiącach, ruszając z budową blisko 6,9 tys. domów, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej i wracając do poziomów charakterystycznych dla II połowy zeszłego roku. W ciągu sześciu miesięcy inwestorzy indywidualni zaczęli stawiać 39,9 tys. domów, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej, ale i 14 proc. mniej niż w I połowie 2021 r.

Nieco lepiej wyglądają pozwolenia: Kowalscy w czerwcu dostali zgodę na postawienie 7,2 tys. budynków, o prawie 5 proc. więcej niż w maju. W ciągu sześciu miesięcy było to prawie 39 tys. o 12,5 proc. więcej rok do roku. 

Budownictwo społeczne na marginiesie

Pozostałe formy budownictwa to wciąż nisza. W skali półrocza w całej Polsce ruszyła budowa zaledwie 1,1 tys. mieszkań społecznych czynszowych (spadek o 26 proc. rok do roku), 404 komunalnych i 324 spółdzielczych. W tym czasie wydano pozwolenia na budowę 2,3 tys. lokali społecznych czynszowych, 760 komunalnych i 75 spółdzielczych.

Dużo deweloperskich inwestycji w Polsce powiatowej

Dane dla poszczególnych regionów Polski za półrocze zostaną opublikowane za kilka dni. Po pięciu miesiącach br. sześć największych aglomeracji odpowiadało z 35 proc. mieszkań w uruchomionych inwestycjach, 27,5 proc. przypadało na pozostałe miasta na prawach powiatu, a 37,5 proc. na pozostałe powiaty.

Wśród „wielkiej szóstki” prym wiodła Warszawa, a zaraz za nią znacznie mniejsza Łódź. Spośród pozostałych miast na prawach powiatu najwięcej inwestycji ruszyło w Katowicach, Lublinie i Rzeszowie. Jeśli chodzi o pozostałe jednostki, deweloperzy szczególnie upodobali sobie powiaty wokół Warszawy – zaczęto tam budować prawie drugie tyle, co w stolicy, głównie w powiatach wołomińskim, pruszkowskim i piaseczyńskim.

Nieruchomości
Planowanie: ryzyko paraliżu inwestycji się oddala?
Nieruchomości
Krótki najem pod lupą skarbówki
Nieruchomości
Skokowy wzrost Renters na rynku krótkiego najmu
Nieruchomości
Czy „Klucz do mieszkania” podbije ceny nieruchomości
Nieruchomości
Deweloper idzie po ziemię pod mieszkania
Nieruchomości
W zaledwie trzy lata nasz rynek zmienił się dramatycznie