Cieplejszy czerwiec u deweloperów – znowu ruch na budowach

Wytracanie tempa okazało się chwilowe, w czerwcu firmy znów inwestowały jak w czasach dobrej koniunktury.

Publikacja: 22.07.2024 11:24

W czerwcu deweloperzy wrócili do budowy większej liczby mieszkań - wynika z danych GUS.

W czerwcu deweloperzy wrócili do budowy większej liczby mieszkań - wynika z danych GUS.

Foto: Mat. prasowe

Według szacunków GUS, w czerwcu deweloperzy w całej Polsce ruszyli z budową prawie 14,1 tys. mieszkań. To rząd wielkości, jakim w poprzednich latach charakteryzowały się miesiące bardzo dobrej koniunktury, tymczasem sprzedaż mieszkań wyhamowuje – i dwa poprzednie miesiące kurczącej się produkcji wydawały się odpowiedzią branży na ten trend.

Czytaj więcej

Sprzedaż mieszkań wytraca tempo. Co czeka spółki w II półroczu?

Deweloperzy znów chętniej budują mieszkania

14,1 tys. lokali w rozpoczętych inwestycjach w czerwcu to o 59 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy produkcja dopiero zaczęła się rozkręcać się na fali „Bezpiecznego kredytu” po kryzysowej jesieni, zimie i wiośnie. To także o 18 proc. więcej niż miesiąc wcześniej – w kwietniu i maju br. deweloperzy zmniejszyli aktywność po wystrzale inwestycji w lutym i marcu.

W ciągu sześciu miesięcy ruszyła budowa 80,6 tys. lokali, o 68 proc. więcej niż w słabym analogicznym okresie ub.r. To tylko o 8 proc. mniej niż w bardzo gorącej dla branży I połowie 2021 r.

Na stabilnym, wysokim w relacji do poprzednich lat, poziomie utrzymuje się liczba mieszkań w projektach, które uzyskały pozwolenie na budowę. W czerwcu było to 16,2 tys. lokali, o 5 proc. mniej niż w maju. W skali półrocza było to 101,2 tys. o 37 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj więcej

Ekspert: kredyt „Na start” nie jest potrzebny. Wręcz przeciwnie

Kowalscy wyhamowali z budową domów

Kowalscy odwrotnie - w czerwcu lekko ściągnęli wodze po lepszych poprzednich miesiącach, ruszając z budową blisko 6,9 tys. domów, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej i wracając do poziomów charakterystycznych dla II połowy zeszłego roku. W ciągu sześciu miesięcy inwestorzy indywidualni zaczęli stawiać 39,9 tys. domów, o 12 proc. więcej niż rok wcześniej, ale i 14 proc. mniej niż w I połowie 2021 r.

Nieco lepiej wyglądają pozwolenia: Kowalscy w czerwcu dostali zgodę na postawienie 7,2 tys. budynków, o prawie 5 proc. więcej niż w maju. W ciągu sześciu miesięcy było to prawie 39 tys. o 12,5 proc. więcej rok do roku. 

Budownictwo społeczne na marginiesie

Pozostałe formy budownictwa to wciąż nisza. W skali półrocza w całej Polsce ruszyła budowa zaledwie 1,1 tys. mieszkań społecznych czynszowych (spadek o 26 proc. rok do roku), 404 komunalnych i 324 spółdzielczych. W tym czasie wydano pozwolenia na budowę 2,3 tys. lokali społecznych czynszowych, 760 komunalnych i 75 spółdzielczych.

Dużo deweloperskich inwestycji w Polsce powiatowej

Dane dla poszczególnych regionów Polski za półrocze zostaną opublikowane za kilka dni. Po pięciu miesiącach br. sześć największych aglomeracji odpowiadało z 35 proc. mieszkań w uruchomionych inwestycjach, 27,5 proc. przypadało na pozostałe miasta na prawach powiatu, a 37,5 proc. na pozostałe powiaty.

Wśród „wielkiej szóstki” prym wiodła Warszawa, a zaraz za nią znacznie mniejsza Łódź. Spośród pozostałych miast na prawach powiatu najwięcej inwestycji ruszyło w Katowicach, Lublinie i Rzeszowie. Jeśli chodzi o pozostałe jednostki, deweloperzy szczególnie upodobali sobie powiaty wokół Warszawy – zaczęto tam budować prawie drugie tyle, co w stolicy, głównie w powiatach wołomińskim, pruszkowskim i piaseczyńskim.

Nieruchomości
Musimy być pewni, co i czy budować
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Nieruchomości
Mieszkania, PRS, akademiki i sojusze z funduszami
Nieruchomości
Katarzyna Kuniewicz,  Otodom Analytics: Dłuższa stabilizacja na rynku mieszkań
Nieruchomości
Popyt na kredyty mieszkaniowe w październiku wyraźnie w górę
Nieruchomości
Sędziowie poprawili (prawie) rentowność PRS
Nieruchomości
LifeSpot kupuje mieszkania na wynajem od Cavare