Eksperci o projekcie ustawy o REIT-ach: Radosław Świątkowski

Partner Reino Partners i prezes Reino Dywidenda Plus o założeniach projektu Ministerstwa Finansów.

Publikacja: 30.05.2017 10:57

Eksperci o projekcie ustawy o REIT-ach: Radosław Świątkowski

Foto: parkiet.com

Reino Partners to spółka to firma doradcza oraz zarządzająca funduszami i inwestycjami na rynku nieruchomości. W portfelu ma FIZAN-y, w ubiegłym roku próbowała wprowadzić na giełdę Reino Dywidenda Plus – spółkę działającą w formule REIT. Radosław Świątkowski tak ocenia zaprezentowany przez resort finansów projekt:

Nie tylko rynek nieruchomości z niecierpliwością i nadziejami czeka na ustawę o polskich REIT-ach, dość kontrowersyjnie nazwanych Spółkami Rynku Wynajmu Nieruchomości. Samo opublikowanie nowej wersji projektu należy ocenić pozytywnie.

Martwi nieco ograniczenie formy prawnej do spółki akcyjnej, co może przyczynić się do nieprawidłowości w rozwoju polskich REIT-ów. W takim scenariuszu mogą tworzyć je głównie deweloperzy (zwykle już notowani na GPW) oraz podmioty zagraniczne. A chyba nie taka była intencja, w szczególności, gdy spojrzeć na cele Programu Budowy Kapitału.

Dziwi w szczególności brak możliwości tworzenia REIT-ów w formie FIZ. W takiej wersji ustawy, inwestorzy upublicznionego funduszu, spełniającego wszystkie kryteria SRWN, będą dyskryminowani podatkowo wyłącznie z uwagi na formę prawną. Tymczasem FIZ jest jedyną formą prawną umożliwiającą prowadzenie REIT-u w EUR, co może okazać się kluczowe dla sukcesu polskich REIT-ów opartych o nieruchomości komercyjne.

Niepokoi również brak jednoznacznego wykluczenia projektów deweloperskich (co istotnie zwiększa ryzyko całego portfela), a także rygorystycznych kryteriów związanych z rozproszeniem kapitału. REIT-y to struktury dla inwestorów pasywnych, a nie strategicznych.

Limit dla kapitału powinien być wysoki, ale dotyczyć kapitału własnego, a nie zakładowego. Proponowany wariant nie chroni inwestorów. Wręcz przeciwnie. Oznacza wyłącznie wyższy PCC (podatek od czynności cywilno-prawnych – red.), a zatem wyższy koszt utworzenia REIT-u."

Nieruchomości
Ekspert Metrohouse: Oczekiwanie na dopłaty może się nie opłacać
Nieruchomości
Dlaczego polskie budynki nie mogą być własnością polskich emerytów?
Nieruchomości
Mieszkanie na wakacje. Zarabiają góry czy morze?
Nieruchomości
Mieszkanie do remontu może być okazją
Nieruchomości
Marcin Krasoń, Otodom Analytics: Odbicie czy „boczniak” w mieszkaniówce?
Nieruchomości
Na REIT-y czeka rynek nieruchomości oraz GPW
Nieruchomości
Jest apetyt na kredyty mieszkaniowe. Padł nowy rekord