Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.06.2022 05:00 Publikacja: 14.06.2022 05:00
Foto: Bloomberg
Miesięczna konsolidacja na wykresie cen bitcoina okazała się ledwie krótkim przerywnikiem w trwającej od jesieni bessie. W poniedziałek kurs kryptowaluty tąpnął – po południu czasu polskiego spadał nawet o 19 proc., co oznaczało siódmą spadkową sesję z rzędu. Za bitcoina płacono poniżej 24 tys. USD, co zdarzyło się pierwszy raz od końca 2020 r.
Ta wyprzedaż (wraz z bitcoinem mocno taniały pozostałe kryptowaluty) była częścią szerokiej przeceny na rynkach aktywów, którą nasiliły piątkowe dane o inflacji w USA. Niespodziewanie dla inwestorów ceny w największej gospodarce świata rosły w maju w tempie 8,6 proc. w skali roku, czyli najszybciej od 40 lat. Inwestorzy odczytali to jako zapowiedź, że szczyt inflacji w USA dopiero nadejdzie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Notowania najpopularniejszej kryptowaluty świata biją kolejne rekordy w oczekiwaniu na zaprzysiężenie Donalda Trumpa na 47 prezydenta USA. Rynek z dużymi nadziejami czeka na realizację obietnic wyborczych.
Melania Trump, przyszła (i zarazem była) pierwsza dama USA, wyemitowała własną, "memiczną" kryptowalutę o nazwie $MELANIA.
Ostatnie spadki wartości bitcoina to tylko „zdrowa” korekta po wysokich wzrostach i tzw. ciszą przed burzą. Prognozuje się, że w I kw. br. zostanie pobity dotychczasowy rekord i ustalony nowy – w granicach 110-130 tys. USD.
Notowania najpopularniejszej kryptowaluty wróciły powyżej poziomu 100 tys. USD. Inwestorzy czekają na to, aż nowa administracja Trumpa przystąpi do działania.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Segment iShares z grupy BlackRock Inc. oferuje ponad 1400 funduszy ETF na całym świecie, ale żaden z nich nie osiągnął wyników takich jak bitcoinowy król.
Branża wirtualnych walut wchodzi w nowy rok w szampańskich nastrojach. Zwyżkom cen bitcoina ostatnio sprzyjało wszystko, ale w 2025 roku może im zagrozić Rezerwa Federalna.
Od ponad pół roku indeks PMI dla przemysłu francuskiego, niemieckiego i całej strefy euro nie był tak wysoko. Ze wstępnych danych za styczeń powiało optymizmem, acz wciąż sytuacja jest trudna. Martwią dane z francuskiego sektora usług.
Bank Japonii podwyższył główną stopę procentową o 25 pb. do poziomu 0,5 proc., czyli do najwyższego poziomu od 2008 r. Taka decyzja była zgodna z prognozami analityków.
WIG20 udało się cudem zamknąć notowania nad poziomem ze środy. We Frankfurcie i Nowym Jorku kolejne rekordy wszech czasów. Trump przypomniał sobie o Fedzie. W Japonii stopy w górę. A rząd Chin "stymuluje" akcje.
Real brazylijski umacnia się w stosunku do dolara dzięki zwiększonemu zaufaniu inwestorów na rynku krajowym i przecenie amerykańskiej waluty. Mimo to od 22 stycznia 2024 r. real osłabił się w stosunku do dolara o około 20 proc.
Prezydent USA Donald Trump, stwierdził w przemówieniu transmitowanym na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że Unia Europejska nie powinna "ścigać" amerykańskich firm. Zadeklarował jednak, że gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne Europie.
Bank Centralny Republiki Turcji obniżył główną stopę procentową o 250 pb., do poziomu 45 proc. Takiej jego decyzji spodziewał się wcześniej rynek.
Operatorzy komórkowi przygotowują wstępne oferty na ważne częstotliwości radiowe. Problemem są zakłócenia ze strony Ukrainy. Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewnia, że już w pierwszym kwartale br. zostaną one mocno ograniczone.
Produkcja budowlano-montażowa w grudniu 2024 r. spadła o 8 proc. rok do roku – podał w czwartek GUS. Ekonomiści ankietowani przez „Rzeczpospolitą” i „Parkiet” byli nawet mniej optymistyczni, średnia ich prognoz wynosiła -11,8 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas