W ciągu ostatnich 30 dni sporo zmieniło się w wycenach na rynku kryptowalut. W połowie lipca jego kapitalizacja wynosiła 276 mld USD, a w czwartek sięgała 361 mld USD, co oznacza wzrost o 31 proc. W górę ruszyła cała rynkowa czołówka. W analizowanym okresie bitcoin podrożał o 25 proc., ethereum o 63,1 proc., a XRP o 40,4 proc. Do TOP10 pod względem kapitalizacji przebojem wkradł się chainlink, zajmując obecnie czwartą lokatę, z wartością wszystkich tokenów sięgającą 6,4 mld USD. Czołową dziesiątkę zamyka tezos z kapitalizacją 3,1 mld USD.
Największy wzrost obserwowany był na przełomie lipca i sierpnia. Co ciekawe – ruch na kryptowalutach był skorelowany w czasie z biciem wieloletnich rekordów przez kruszce – złoto i srebro. Mało tego – trwająca od dwóch tygodni płaska korekta też zbiegła się w czasie z mocną realizacją zysków na wspomnianych kruszcach. Ta synchronizacja może nie być przypadkowa, bowiem w obliczu globalnej nadpłynności w sektorze finansowym część kapitału zwraca się w kierunku aktywów o ograniczonej podaży. A do takich należy właśnie bitcoin.
W tę narrację wpisuje się jeden z najbardziej gorących newsów ostatnich dni. Mianowicie notowana na Nasdaq informatyczna spółka MicroStragey kupiła bitcoiny za kwotę 250 mln USD, wchodząc w posiadanie 0,1 proc. globalnej podaży kryptowaluty. – Nasza inwestycja jest częścią nowej strategii alokacji kapitału, która ma na celu maksymalizację długoterminowej wartości dla naszych akcjonariuszy – powiedział Michael J. Saylor, prezes spółki. W jednej z wypowiedzi określił najbardziej popularną kryptowalutę mianem cyfrowego złota. W oficjalnym komunikacie napisano, że inwestycja odzwierciedla przekonanie firmy, iż bitcoin jest niezawodnym środkiem przechowywania wartości i atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym z większym potencjałem wzrostu w dłuższej perspektywie niż przechowywanie gotówki. – Od swojego powstania ponad dekadę temu bitcoin stał się znaczącym dodatkiem do globalnego systemu finansowego, z cechami przydatnymi zarówno dla osób fizycznych, jak i dla instytucji. MicroStrategy uznało bitcoina za legalne aktywa inwestycyjne, które może przewyższać gotówkę, dlatego stał się on głównym elementem naszej strategii rezerw skarbowych – czytamy w komunikacie. Decyzja spółki jest raczej wyjątkiem niż regułą w strategiach firm, ale ze względu na to, że mamy tutaj do czynienia z podmiotem o kapitalizacji przekraczającej 1 mld USD i inwestycją rzędu 250 mln USD, nie można koło takiej informacji przejść obojętnie.
Bitcoin | Kurs w końcu przebił 10 000 USD