Co to jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty rat kredytu z odsetkami w terminach ustalonych w umowie o kredyt – gotówkowy, samochodowy czy hipoteczny. Banki korzystają z różnych modeli oceny zdolności kredytowej, które uwzględniają poniższe czynniki, by obliczyć wskaźnik ryzyka. Procedury oceny zdolności kredytowej mogą różnić się między bankami.
Następnie porównują go z przyjętymi standardami i kryteriami i finalnie podejmują decyzję o przyznaniu kredytu lub odmowie. Brak zdolności kredytowej zwykle skutkuje odmową udzielenia przez bank kredytu. Nie musisz czekać na ocenę banku. Przed złożeniem wniosku sprawdź zdolność kredytową, by wiedzieć, jakie masz realne możliwości.
Na co bank zwraca uwagę, sprawdzając Twoją zdolność kredytową?
Badanie zdolności kredytowej składa się z kilku kroków. Poniżej wymieniamy najważniejsze z czynników branych pod uwagę przez banki w ocenie zdolności kredytowej.
Historia kredytowa. Banki sprawdzają historię kredytową klienta, czyli informacje o poprzednich pożyczkach i kredytach, w tym terminowość ich spłaty oraz czy występowały zaległości. Dysponują wykazem, jaki kredyt gotówkowy czy samochodowy klient posiada. Pozytywna historia kredytowa wzmacnia szanse na pozytywną decyzję kredytową. To pierwszy krok w sprawdzaniu zdolności kredytowej.
Dochody i zatrudnienie. Banki analizują wysokość dochodów klienta, źródło ich pochodzenia oraz stabilność zatrudnienia. Wysokie, stałe dochody zwiększają szanse na pozytywną decyzję, czyli przyznanie kredytu.
Rodzaj i cel kredytu. Rodzaj wnioskowanego kredytu również ma znaczenie. Na przykład kredyt gotówkowy będzie podlegał innej ocenie niż kredyt hipoteczny.
Wysokość zadłużenia. Istotny jest stosunek obecnych zobowiązań do dochodu. Banki obliczają tzw. wskaźnik obciążenia zadłużeniem, który informuje, ile procent miesięcznego dochodu klienta jest przeznaczane na spłatę zobowiązań.
Aktywa i zabezpieczenia. Posiadanie znaczących aktywów, takich jak nieruchomości lub inwestycje, może wpłynąć pozytywnie na zdolność kredytową. Banki także uwzględniają zabezpieczenia, które mogą zostać użyte w przypadku niemożności spłaty kredytu.
Stały klient. Jeśli klient ma już historię współpracy z danym bankiem, to może to wpłynąć na pozytywną ocenę zdolności kredytowej.
Wiek i stan cywilny. Kwestie osobiste, takie jak wiek i stan cywilny, mogą wpłynąć na decyzję o udzieleniu kredytu, szczególnie w przypadku długoterminowych zobowiązań.
Warto też wiedzieć, jak sprawdzić zdolność kredytową przed wizytą w banku i złożeniem wniosku o kredyt.
Zdolność kredytowa – kalkulator
Ocena zdolności kredytowej to dość złożony proces, ale można też zorientować się wcześniej, jakie posiada się możliwości i szanse na kredyt. Kalkulator zdolności kredytowej to narzędzie, które pomaga oszacować, ile maksymalnie można pożyczyć od banku lub instytucji finansowej, biorąc pod uwagę swoją obecną sytuację finansową.
Jest to przydatne narzędzie dla potencjalnych kredytobiorców, którzy planują ubiegać się o kredyt hipoteczny, kredyt konsumpcyjny, kredyt samochodowy lub innego rodzaju pożyczkę. Dzięki niemu wyliczenie zdolności kredytowej nie stanowi problemu.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Zwiększenie zdolności kredytowej wymaga czasu i konsekwencji. W zwiększeniu zdolności kredytowej mogą pomóc takie działania jak:
- regularne spłacanie zobowiązań.
- utrzymywanie stabilności zatrudnienia i dochodów,
- redukcja zadłużenia,
- rozważenie współkredytobiorcy – jeśli ubiegasz się o większą kwotę, np. kredyt hipoteczny, rozważ wspólny wniosek z drugą osobą; dodatkowy dochód drugiego kredytobiorcy może wpłynąć pozytywnie na zdolność kredytową,
- budowanie pozytywnej historii kredytowej.
Źródła:
https://blogkredytowy.pl/zdolnosc-kredytowa/
https://www.money.pl/banki/szesc-czynnikow-ktore-najbardziej-obniza-twoja-zdolnosc-kredytowa-6775919327504960a.html
https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607337,kredyty,jak-sprawdzic-zdolnosc-kredytowa-sprawdzenie-zdolnosci-kredytowej,1,1
Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank.
Materiał Promocyjny