Kurs EUR/USD spadł w poniedziałek rano w okolice 1,02. Waluty z rynków rozwijających także zaczęły się osłabiać do amerykańskiej waluty. Najmocniej traciło meksykańskie peso. Kurs USD/MNX przebił 21 i jest najwyżej od niemal dwóch lat. Kurs USD/CAD wzbił się powyżej 1,46. Kanadyjska waluta jest najsłabsza od marca 2003 r.
Polityka celna nowej amerykańskiej administracji nie pozostanie bez wpływu na politykę monetarną. Inwestorzy obawiają się wyższej inflacji oraz mniej cięć stóp procentowych w tym roku. W poniedziałek rynkowa wycena dwóch obniżek kosztu pieniądza w USA do końca roku spadła o niecałe 10 pkt baz. Aktualnie rynek spodziewa się, że w lipcu bądź wrześniu główna stopa spadnie o 25 pkt baz. Szanse na kolejne cięcie w tej skali do grudnia 2025 r. wynosi 60 proc. Przed weekendem inwestorzy dawali niemal 90 proc. na drugą obniżkę w IV kwartale.
Zmiana oczekiwanej ścieżki stóp procentowych za oceanem przekłada się także na notowania obligacji skarbowych. Najsilniej rosną w poniedziałek rano dochodowości z krótkiego końca krzywej. Rentowność dwulatek poszła w górę o 4 pkt baz., a pięciolatek jest blisko piątkowego zamknięcia. Z kolei obligacje dziesięcioletnie spadły o 3 pkt baz. W Europie panują odmienne nastroje i dochodowości spadają. Najmocniej w przypadku niemieckich dziesięciolatek, które są handlowane blisko 2,38 proc.