Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.01.2025 14:38 Publikacja: 27.08.2024 06:00
Foto: AFP
Wypowiedzi szefa Fedu wlały dużo optymizmu rynkowego. Widać to było chociażby po reakcji indeksów amerykańskich, wśród których błyszczał Russell 2000 – w piątek zyskał on na wartości ponad 3 proc.
– Patrząc na wykres kontraktów terminowych na Russell 2000 w interwale dziennym, możemy zauważyć, że indeks wzrósł prawie o 2 proc. podczas przemówienia Powella i kontynuował wzrosty później – zwracają uwagę analitycy XTB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Citi oczekuje, że cena ropy Brent będzie wynosić w 2025 r. średnio 67 dolarów za baryłkę, w porównaniu z poprzednią prognozą 62 dolarów. Podniósł także średnią prognozę dla ropy WTI do 63 dolarów za baryłkę, nie podając poprzedniej.
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
– Będąc początkującym inwestorem, chciałbym znaleźć instrument, który pozwoli nie przejmować się tym, kto jest prezydentem, czy będzie wojna handlowa. Wtedy bym wybrał uniwersalny ETF – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor biura maklerskiego mBanku.
Część towarzystw funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich czy firm doradczych już opublikowała swoje tegoroczne prognozy albo zrobi to lada moment. W poniższej tabeli prezentujemy nasze zestawienie oczekiwań wobec kilku głównych klas aktywów.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Inflacja przestaje już być zmorą oszczędzających, ale banki wciąż nie rozpieszczają klientów depozytami. W takich okolicznościach warto rozejrzeć się za papierami dłużnymi. Jak wygląda dziś rynek obligacji skarbowych i korporacyjnych i jakie oferuje oprocentowanie?
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Dystrybutor IT ma za sobą udany grudzień. Jakie są perspektywy na 2025 rok?
WIG20 od początku roku zyskał już na wartości 7 proc. Z kolei S&P 500 urósł około 3 proc., a DAX ponad 6,5 proc. Wyniki te mogą napawać optymizmem. Ale czy słusznie? Zastanowimy się nad tym w środowym programie Prosto z Parkietu. Start rozmowy o godz. 12.00. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Daniel Kostecki, analityk firmy CMC Markets. Naszego gościa zapytamy także o:
Dziś ruszyły zapisy na akcje w transzy dla inwestorów indywidualnych i budowa księgi popytu. Księga została pokryta w ciągu godziny – dowiedział się „Parkiet”.
Trump okazał się na razie bardziej powściągliwy niż się sam reklamował. To dało rynkom oddech. Większość indeksów w Europie rosła. DAX znów miał rekord wszech czasów. Rynki przebudziły Netflix i AI.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Solidne fundamenty spółek, dobre perspektywy gospodarcze i trwający trend wzrostowy – to argumenty za pozostaniem z amerykańskimi akcjami. Po drugiej stronie mamy jednak dość wysokie wyceny i prawdopodobnie dopiero przedsmak zmienności.
Od 5 do 7 proc. mają w tym roku zarobić fundusze obligacji krótkoterminowych oraz papierów korporacyjnych – prognozuje Generali Investments TFI. Z portfeli papierów długoterminowych uczestnicy mogą spodziewać się minimum 5 proc. zysku, ale z szansą wypracowania nawet 9-proc. stóp zwrotu.
Związana przez blisko 20 lat (z dwuletnim okresem w DI Xelion) z Santanderem TFI Marlena Janota niebawem obejmie funkcję prezesa Pekao TFI, numer trzy na krajowym rynku, mającego pod zarządzaniem o 8 mld zł aktywów więcej od Santandera TFI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas